indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.6. - 7.6.2003

ARCHIV

Glosy

Co přijde s Abbásem?

Na místě je spíše opatrný pesimismus, jakkoli by si Izrael i Palestinci zasloužili opak. Chybí zde předpoklady pro možnost dlouhodobého klidu. Řeka krve je příliš široká. Náboženství sice monoteistická, ale příliš různá. Chybí společný nepřítel. Chybí společný přítel.Obecná vzdělanost je nesrovnatelná a klade důraz na jiné hodnoty. Média obou stran jsou ovládána nesouměrnou logikou. Palestinci jsou příliš mladí na mír. Pro Židy bude definitivní ústup od osad náboženským problémem. Pro Araby slovo dané nepříteli nic neznamená. A tak dále…

Kdysi jsem sdílel jedno lůžko s Arabkou. Znala jazyky, absolvovala pražskou univerzitu, měla spoustu českých a evropských známých. Žila zde již deset let. Po jedné příjemné chvíli jsem zažertoval, že jsem Žid, rukou osudu světlovlasý. Její hysterický řev slyším dodnes. Zkrátka, nevěřím na mír v Palestině.

Zamrzelo to

Zemřel Lubomír Voleník. Nekrologů, většinou pozitivních, se objevuje celá řada. Protentokrát je to asi dobře. Podle všeho to byl člověk statečný, rozumný, čestný a pilný. Jak nečeské! V Čechách jsou rozumní a pracovití bez charakteru, stateční a čestní bez vážnosti.

Někdo jako Voleník by měl být jednou hlavou státu. Určitě u nás nežil jen jeden, neboť až tak zle v Čechách není. Vyzívám kolegy publicisty i vydavatele, aby upustili od fascinace dobře prodejnými zjevy. A zkusili zalovit ve vodách lokální politiky po někom s vážností i charakterem. Média by tak spáchala něco bezesporu užitečného.

Mohla by OSN k něčemu být ?

Mnozí protivní sýčkové (třeba autor této rubriky, ale i osoby podstatně váženější) tvrdí, že OSN je v zásadě k ničemu. Maximálně snad k profilaci odpudivých figur typu Jana Kavana. OSN má nyní jedinečnou možnost zahnat tyto sýčky slunečním paprskem. Představitelé Kambodže a OSN právě podepsali dohodu o zřízení tribunálu pro bývalé vůdce Rudých Khmerů, jejichž krutovláda si v letech 1975-79 si vyžádala 1,7 milionu lidských životů. Kambodža požádala OSN o vytvoření uvedeného trestního soudu před šesti lety. Za zločiny spáchané za vlády Rudých Khmerů nestál žádný z jejich čelných představitelů ještě před soudem. Mnozí z nich se vzdali vládě před ukončením činnosti hnutí v roce 1998 a žijí dosud svobodně v Kambodži.

Dohodu musí ještě ratifikovat kambodžský parlament. Jednou z hlavních překážek se však zdá být financování procesu. OSN má poněkud máslo na hlavě - svého času odměňovala Pol Pota bouřlivým potleskem, jeho kritiky napadala jako imperialistické pohůnky. Lze doufat, že dokáže nahradit bombastické řečnění normální dohodou, která by opatřila peníze na potrestání zločinců nesrovnatelného formátu? Uvidíme. A my sýčkové pak rádi doznáme, že jsme se projednou uhouknuli vedle.

Zdeněk Švácha