indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.5. -10.5.2008

Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc květen 2008

euro bobrZ evangelií známe my starší příběh o nasycení čtyř tisíců. Tolik bylo poutníků, kteří po tři dny naslouchali kdesi v nehostinné, opuštěné krajině Ježíšovu kázání. Když se měli rozejít, přál si Ježíš, aby dostali posilnění na cestu, a tázal se učedníků, kolik mají jídla. Ukázalo se, že pouhých sedm chlebů a pár rybiček. Ježíš usedl, pokynul učedníkům, lámal chleba a učedníci rozdělovali chléb i ryby zástupům. Nasytili se všichni a nalámaných chlebů ještě zbylo sedm košů.

Pánové (přátelé, soudruzi, jak pro koho) „míroví aktivisté“ na Prvního máje Ježíše hravě překonali. Sešlo se jich tam sice jen tolik, že by je bylo možno nasytit sedmi chleby a několika rybičkami a nebylo by k tomu zapotřebí ani žádného velkého zázraku. (Fotodokumentaci s laskavým svolením pana Jiřího Wagnera přikládám zde.) Zato cestou z Václaváku do médií se zvětšil počet zúčastněných v podobné míře, jako množství poživatin v biblickém příběhu: totiž na něco víc než tisíc. Zázraky tohoto typu Ježíš dělat buď neuměl, nebo spíš (což je můj názor) je neměl zapotřebí (ty čtyři tisíce mu připadaly tak akorát). „Míroví aktivisté“ nejsou tak skromní, fascinuje je číslo 7 milionů (tolik je u nás údajně zarytých odpůrců amerického radaru v Brdech) a chtěli by je mít všechny pohromadě, aby s jejich pomocí mohli reakční buržoazní vládu amerických přisluhovačů zahnat po sládkovsku do Vltavy. Pak by ovšem možná vznikl pro zahánějící problém s chleby a rybičkami, protože při zahánění do Vltavy jednomu vyhládne a pražská pohostinství nejsou na takové množství zařízena. Proto by účastníci by museli zvolit cestu revoluční samoobsluhy. Nevím nevím, zda by vzniklé škody byl pak ochoten uhradit hosudar Vladimír jasné slunéčko se svým cvičeným Medvěděvem: řekl bych, že jejich štědrost má své meze.

Zázrak, který nám „míroví aktivisté“ předvedli, je svou povahou bližší těm Davida Copperfielda než těm Ježíšovým. Nemám jim to za zlé, naopak – každý začátek je těžký, a abychom jim ho nějak osladili, udělujeme jim tímto naše ocenění nejvyšší, totiž bobříka vyčůraností za měsíc květen 2008. I sámo sabój razumějetsja, serděčno pazdravljájem! (Škoda, že nevím, jak se to řekne arabsky).

11. května 2008