indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.4. -3.5.2008

Naše budoucí role v rámci NATO

To, že je Paroubkova ČSSD zcela zásadně proti americkému radaru, je věc známá. Jedním z důvodů je, že tentýž názor zastává 76% občanů ČR. Pro spravedlnost dodejme, že to není důvod jediný. To je dobře, protože jednak není jasné, zda těch proti je zrovna 76% nebo snad třeba jen 56%, a jednak i 76% lidí se může mýlit, kdežto vláda by se mýlit neměla.

V posledních dnech se ovšem ČSSD vypjala k neobvyklému výkonu a vypomohla v Poslanecké sněmovně koalici prosadit vyslání další stovky vojáků do Afghánistánu. Vzápětí přišla zpráva, že zrovna v Afghánistánu přišel jeden český voják o život a další utrpěl devastující zranění.

Sociální demokraté nato obvinili vládu, že jobovku schválně utajila, aby na nich vyloudila potřebné hlasy. Prohlásili, že česká veřejnost není na takové oběti připravena, a dali najevo, že do budoucna si podobné samaritánství ve vztahu k vládě odpustí.

A konečně včera sdělil předseda strany generálnímu tajemníkovi NATO: ČSSD napříště nepodpoří projekty příliš rizikové pro zdraví a životy českých vojáků a pro Českou republiku neužitečné.

Vyvstává otázka, jaké vojenské projekty jsou podle ČSSD a pana Paroubka pro Českou republiku užitečné. Odpověď lze vyvodit z toho, co již bylo řečeno: jsou to takové, které podporuje aspoň 76% veřejnosti a které neznamenají riziko pro zdraví a životy našich vojáků.

Člověk se poměrně těžko zbavuje podezření, že tato kritéria byla už spontánně zohledněna při vysílání českých lazaretů a budování protichemického útvaru. Podezření není nejspíš úplně podložené, protože obojího je ve válkách zapotřebí a při obojí činnosti mohou vojáci přijít o život. Proto ovšem také nejsou dosavadní řešení z hlediska požadavků ČSSD dokonalá.

Je tu však jeden obor dosud nevyužitý: vojenská přehlídka. Prokázali jsme už v minulosti spontánní talent k parádám podobného druhu a tomu, co k nim náleží (všesokolské slety, uniformy hradní stráže) a za stalinismu desetitisíce vyparáděných vojáků s technikou i bez techniky zpestřovalo první májové noci obyvatelům Břevnova, Střešovic a Letné.

Pokud jsou účastníci akcí střízliví, nedochází při nich k velkým ztrátám. Zároveň mají povzbudivý vliv na morálku civilního obyvatelstva (asi proto se k nim dnes vrací duo Putin – Medvěděv ve spřáteleném Rusku).

Takže napříště nechť jsou do rizikových oblastí nasazováni Američané, Britové, Poláci a další. Speciálně vycvičené české oddíly budou zatím povzbuzovat ty, co zůstali v týlu, spektakulárním řinčením zbraní na bulvárech západních metropolí. A pro toto nasazení zvednou nepochybně i pan Paroubek a jeho poslanci v parlamentu ruce.

lidovky.cz 6. května 2008