indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.4. -3.5.2008

Tlustý bojuje s církvemi

Poslanec Tlustý dnes v otázkách Václava Moravce rozhodně odmítl výpočty, jimiž vláda prakticky přes noc doplnila zákon o vyrovnání s církvemi. Dalo se to čekat, kdyby byl souhlasil, zpochybnil by zásadní povahu svých námitek a velmi oslabil svou věrohodnost.

Podle Tlustého se jeho výhrady ještě znásobily: církve dostaly v restitucích nadstandardní podmínky vzhledem k řadovým pracujícím (dnes se říká občanům). Tento způsob argumentace nepochybně u veřejnosti zabere. Požadavek zevrubného doplnění zákona by znamenal přinejmenším velké zdržení, spíše však zametení pod koberec. Snaha by byla celkovou sumu výrazně snížit, čímž by se stal pro církve nepřijatelným. Požadavek poslankyně Němcové zabudovat do zákona závazek, že se církev vzdává nároku na Svatovítskou katedrálu, by z něj udělal něco na způsob Rakousko-Uherského ultimáta Srbsku.

Tlustý a jeho dva kolegové vzápětí demonstrovali svou věrnost vládě tím, že ji v hlasování o důvěře nepotopili. Proč taky – pokud se ukáže, že Sněmovna zásluhou poslanců ODS zablokuje všechny její zásadní návrhy, potopí se dřív nebo později sama od sebe.

Jenže: co bude potom? KDU-ČSL pod Čunkovým vedením dokončí svůj přistávácí manévr u Paroubkova mola, Strana zelených se rozsype, podstatná část se přichýlí k ČSSD. Averze ke komunistické podpoře ztratí na síle. ODS prohraje podzimní volby, Topolánek ztratí důvěryhodnost a padne. Jeho oponenti zvítězí – a stanou se kapitány na korábu, který se momentálně nachází patnáct metrů pod vodou. Že by o ně Paroubek stál jako o koaličního partnera? Paroubek, kterému z povahy věci jde o to, svého největšího konkurenta zničit? Proč?

Třeba se Tlustý a d. chtějí jen nějakou dobu přetahovat, aby stoupla jejich politická váha a šplhli si u veřejnosti tím, že se jim podaří to, co mají dostat opovrhované církve, více či méně ostrouhat. Čím delší tahanice, tím lépe. Postup je ovšem riskantní – může nepozorovaně a nekontrolovaně přerůst v ten první scénář. Zároveň vezme za své zákon kontroverzní, ale potřebný, a vláda, která je po dlouhé době schopná takové zákony předkládat.

Lidové noviny 5. května