indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.4. -28.4.2008

Zelená zimnice

Po olomoucké se nyní proti předsedovi Bursíkovi vzbouřila i jihočeská krajská organizace. Obě jsou, jak se zdá, hájemstvím lobby, která pod vedením místopředsedkyně a exministryně Kuchtové ovládala rezort školství až do té doby, než se premiér Topolánek dohodl s předsedou Bursíkem na jejím rozkulačení. Tím ovšem ve Straně zelených mimořádně posílila vnitřní opozice, která napadá vládu mj. v citlivých oblastech zdravotnictví a zahraniční politiky, kde si znamenitě notuje s opozicí tak říkajíc vnější.

Byl by ovšem velký omyl, hodný podezřívavého paranoika a politického primitiva, domnívat se, že to všechno zbuntovala paní Kuchtová. Ani náhodou! Na nedělním jednání jihočeské konference, která Bursíka podrobila drtivé kritice a vyzvala jej, aby odstoupil, vůbec nebyla a názor konference nepodpořila: nebylo jí totiž dobře.

Není to první případ náhlého onemocnění, které postihuje čelné činovníky Strany zelených právě ve chvíli, kdy se otvírá příležitost, aby pořádně zavařili svým hlavním nepřátelům, kteří jsou zvláštní shodou okolností zároveň jejich spolustraníky. Všichni se dobře pamatujeme na případ poslankyně Zubové (nebo Zubovové?), která omdlela na Kutnohorské silnici v citlivém okamžiku prezidentské volby a probrala se ihned poté, co byl zvolen Václav Klaus (kdyby byl parlament České republiky zvolil Václava Klause nikoli prezidentem, nýbrž papežem, a doufám, že se tak příště stane už jen proto, že prezidentem potřetí zvolen být nemůže, mohl by tento malý zázrak sloužit jako důvod pro následné svatořečení).

Oba případy mají společné příznaky, takže lze usuzovat, že jde o jednu a tutéž chorobu: dostavují se v politicky vypjaté chvíli, jakmile napětí opadne, ustoupí. Recidiva však není vyloučena. Zdá se, že se jedná o infekční chorobu, která zatím, podobně jako ptačí chřipka, napadá jen činovníky SZ. Tím není dáno, že virus nemůže zmutovat a zvlášť pokud se ukáže být politicky funkčním, rozšířit se i do dalších stran. Choroba vede k totálnímu ochromení politické funkčnosti postiženého jedince. To by postupně mohlo vést k úplnému umrtvení našeho politického života, a pokud by se nějakému zločinnému lékaři v politických službách (všimněte si, prosím, že nikoho nejmenuji) podařilo virus izolovat, mohl by ho zneužít proti politickým oponentům.

Proto bych doporučoval hlavnímu hygienikovi ČR a jeho lidem, aby záležitost nepodceňovali. Nejlépe by bylo funkcionářstvo a nejrůznější delegáty SZ izolovat v nějakém sanatoriu (vzhledem k povaze strany nemusí být naštěstí příliš velké) a po nějakou dobu je bedlivě sledovat. Ty lidi to, řekl bych, nijak neomezí: vždyť si toho mají mezi sebou tolik co říci!

lidovky.cz 29. dubna 2008