indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.4. -22.4.2008

Čunek v ofenzívě

Sociální demokraté prý založili křesťanskou platformu. Lidovci se jim teď zjevně revanšují tím, že se transformují do sociálna. Kalouskova naděje na splynutí s ODS je ta tam, na pořadu dne je něco podobného, jenže s ČSSD. Je tragikomické, že podnět k této výměně lidí a k ideové reorientaci dal právě Kalouskův nepochopitelný pokus o koalicii s Paroubkem: díky tomu ho pod heslem „s komunisty nikdy“ vystřídali právě stoupenci spolupráce s Paroubkem.

Poté, co se předseda Čunek zbavil smečky dorážejících policejních hafanů (na veřejnosti to teď vypadá tak, že se to stalo za účinné vládní pomoci), začíná si dělat pořádek ve straně. Problém je hlavně zastoupení ve vládě: je sice nebývalé (pět ministerských postů včetně veledůležitého ministerstva financí), ale z vyložených Čunkových stoupenců sedí ve vládě jen jeden, totiž on sám. Výsledkem frustrace je zjevně návrh, který se přetřásal na víkendovém sjezdu KDU-ČSL.

Návrh není nový: poslanci a senátoři, kteří se stanou ministry, by na tuto dobu měli přijít o své mandáty. Na jejich místo by pak nastoupili náhradníci, kteří by tam setrvali až do té chvíle, než by byli ministři z vlády vykopáni. Pak by jim zase udělali místo. Tím by se Kalousek a spol. ocitli jaksi v luftě, a na jejich místa ve Sněmovně by mohli nastoupit Čunkovi křesťanští socialisté.

Protože by se však mohlo stát, že např. nástupce ministra Kalouska by byl ještě kalouskovatější než pan ministr, uvažuje se o tom, že klouzavý mandát by byl jen možný. Kdo by rozhodoval o tom, zda se možnost promění ve skutečnost, není jasné - z logiky věci by to mělo být, jak je u nás zvykem, načalstvo.

Návrh oplývá mohutnou dávkou vyčůranosti, má však zatím asi jen formu pohrůžky. Pokud by totiž tato vláda padla, přestane být aktuální, delikventi přijdou o ministerská křesla. A kromě toho, návrh má být zapracován do volebního zákona (aby nebyl vázán na ústavní většinu), jenže volební zákon musí odsouhlasit obě komory. V senátu má minimálně do podzimu většinu ODS, které se ani trochu nelíbí přesně ze stejného důvodu, proč se panu Čunkovi a spol. líbí.

Přestože se zdá, že z tohoto mraku pršet nebude, je to jen další důkaz změněné situace na bojišti: opozici se podařilo definitivně posunout frontu na území protivníka.

lidovky.cz 22. dubna 2008