indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.4. -17.4.2008

Už nejde jen o poplatky

Topolánkova vláda stojí opět uprostřed bitevní vřavy. Je otázka, zda si terén, dobu, předmět sporu i vojevůdce pro bitvu vybrala dobře, ale v tuto chvíli se s tím už nedá nic dělat, bitva probíhá.

Pod tlakem opozice, která má v téhle věci veřejnou podporu (jde o to, mají-li lidé něco platit nebo ne), se drolí koaliční jednota: experti koaličních stran se neshodli na ničem, zato experti dvou malých koaličních stran, jak to tak vypadá, se shodli skoro na všem, a zdá se, že byli aspoň v tom zásadním shodnuti už ve chvíli, kdy na schůzku šli. Požadavků je celá hromada: maximální roční výše poplatků má být určena podle příjmu pacienta; třicet korun se nemá platit za položku receptu, ale za recept jako celek; nebo se má platit za položku, ale jen deset nebo patnáct korun; od poplatku mají být osvobozeni „staří lidé“ a děti do 18. let; kojenci v porodnici; matky do šesti týdnů po porodu; důchodci; důchodci od 70let; lidé v sociálních ústavech; lidé nemají platit za psychiatra, gynekologa a specialistu, k němuž je doporučil praktický lékař; vybrané peníze nemají připadnout zdravotnickým zařízením, ale pojišťovnám. Atd.

Neklid panuje už i ve vládní straně. Hejtmani se domáhají slyšení u ministra Julínka (na obzoru jsou krajské volby). O čemsi uvažuje i ministr Nečas.

Zjevné je ovšem jedno: jakmile vláda přistoupí na některé z těchto požadavků, uvede do chodu populistický kolotoč, během něhož ze zdravotnické reformy nezbude nic. Představa, že by si tím ODS ulehčila, je úplně falešná: jednak dá najevo, že nedokáže prosadit zásadní věci, v nichž se neshoduje s opozicí, a jednak nechtě přistoupí na to, že opoziční kritika byla oprávněná. Bude to právem chápáno jako projev defétismu. Padající preference se nezastaví, naopak.

Pomohou si snad koaliční partneři. Ale k čemu? Dřív nebo později se dospěje k předčasným volbám, jak při nich dopadnou, je ve hvězdách. A i kdyby dopadly tak, jak věští průzkumy veřejného mínění (politicky ovlivněné a ne zcela spolehlivé), nebudou pak v dobré situaci. V dobré situaci bude Paroubek: bude si jako bohatá nevěsta moci vybírat ženicha – malé strany, nebo jen jednu z nich, nebo komunisty, nebo snad ODS. A bude pak moci jednoho vydírat druhým. Tak jak to dělal v posledním roce před volbami do PS, a vlastně ještě lépe.

Vládní koalice se zmocňuje panika. A tím, že propadl panice, si ještě nikdy nikdo nepomohl.

lidovky.cz 18. dubna 2008