indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.2. - 18.2.2008

Senátor Novotný obviňuje kolegy z ODS

Senátor Novotný se konečně dostal na politickou předscénu. Podle jeho vyjádření jej dva senátoři ODS lámali k tomu, aby při prezidentské volbě dal hlas Klausovi. Slibovali prý i vyhrožovali. Mělo se jednat o kolegy z Novotného regionu, přicházejí v úvahu pánové Jonáš, Sehnal, Julínek a Richard Svoboda. Jména senátor Novotný údajně sdělil policii, která už případ vyšetřuje.

Zdá se mi coby laikovi, že pan senátor je ve stavu jakési důkazní nouze. Původně jako svědka uváděl lidoveckého kolegu Jílka, ten to ale rezolutně popřel (v jednom listě, hádejte, milí čtenáři ve kterém, je to interpretováno slovy „tvrdil, že o ničem neví“: tvrdil, kluk prohnaná, ale kdo ví, jak to doopravdy bylo!) Svědčit v prospěch pana Novotného je prý ochotna i senátorka Gajdůšková (ČSSD), dosvědčí však jen to, že jí o údajném vydírání pan senátor řekl, což má formálně vzato stejnou váhu, jako kdyby dosvědčila, že se mu podle jeho slov zjevil archanděl Gabriel.

ODS na senátora podala trestní oznámení, renomovaní právníci to považují za předčasné. Nepravdivý údaj se prý musí týkat konkrétní osoby, zde je řeč o „anonymních senátorech“, konkrétní jméno zná zatím jen policie: právnické osoby je tedy možno očerňovat bez problému? Kdyby policie (nedej Bože!) dospěla k závěru, že pan senátor lže, až se mu od huby práší, mohla by jej po vydání Senátem začít stíhat pro podezření z pomluvy, křivého obvinění nebo poškozování cizích práv, cizích práv. Jenže její naděje na úspěch ¨by byla malá, musela by mu totiž to, že lže, napřed dokázat.

Mé představivosti se sice vymyká, že by pan senátor ke své informaci přišel tak, že při spatření obou údajných delikventů slyšel hlasy jako kdysi Johanka z Arku, ale budiž. Pak to znamená, že v Senátě a vůbec ve společnosti může kdokoli o komkoli prohlásit cokoli, a jeho postižitelnost je minimální. Je-li to tak, měla by se podle toho sdělením tohoto druhu přikládat odpovídající věrohodnost, tedy minimální. Což se bohužel neděje, a dotyční z toho těží.

lidovky.cz 20. února 2008