indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.2. - 18.2.2008

Může za to Špidla

Všechno nasvědčuje tomu, že Jiří Paroubek je po prezidentské volbě, jak říká náš národní klasik, „ve stavu hladových duchů“. Na uzavřeném jednání stranického vedení nazval údajně své politické oponenty z ODS „kreaturami“. Je to v české politice nová nota. Máme to chápat jen jako projev zjitřených citů nebo jako promyšlenou součást politické strategie? V každém případě Paroubkovo roztrpčení nevychází z reality, Paroubek byl ve skutečnosti daleko úspěšnější, než se to jeví na první pohled. Jeho plán – postavit kandidáta, jímž se mu podaří rozložit vládní koalici, vyšel skoro dokonale: KDU-ČSL se ve volbě štípla, strana zelených přešla celá na jeho stranu, a teď se obě zmítají v povolebních křečích. „Přeběhlíci“ a „politická korupce“ (pokud nějaká byla) nebyli hlavní příčinou Švejnarova (a Paroubkova) nezdaru. Hlavní příčinou byl Vladimír Špidla.

To je řečeno zkratkovitě a proto nespravedlivě k nešťastnému reformátorovi, který se neúspěšně pokusil o polidštění ČSSD. Nicméně: je málo sporné, že dnešní rozložení sil v Senátě vůbec neodpovídá současné podpoře, jakou mají ve veřejnosti politické strany, které jsou v něm zastoupeny. Senát je (vzhledem ke způsobu volby) „retardovaný“, vězí doposud v roce 2004, kdy ODS triumfovala a ČSSD byla u konce svých sil. Nebýt tohoto zpoždění, byly by šance Václava Klause v podstatě nulové a Paroubkovi by se daleko snadněji jednalo s komunisty, protože ti by při jasné vyhlídce na úspěch měli o jednání daleko větší zájem.

Zbývá otázka, zda je to dobře. Nezvolení pana Švejnara nepochybně dobře je, ale to je jednak jen můj osobní názor a jednak to na otázku vlastně neodpovídá. To, že při obsazování prezidentského trůnu hraje významnou úlohu situace, v níž byla země před čtyřmi lety, je dosti zvláštní, zejména uvážíme li, že funkce prezidenta se u nás od vzniku ČR a letos zvlášť chápala jen jako závaží, které se přihazuje buď na misku vlády, nebo opozice.

Pravda ovšem je, že funkce prezidenta by se tak chápat neměla. A že pokud jde o Senát, nebyl to Václav Klaus, kdo si ho vymyslil.

lidovky.cz 19. února 2008