indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.2. - 15.2.2008

Za co mohou komunisté?

Na české komunisty se teď snáší spousta kritiky a hořkých výčitek. Prý svým jednáním v posledním týdnu přispěli ke Klausovu vítězství a takticky svůj postup nezvládli. Je otázka, nakolik je to docela spravedlivé.

Především: Klaus by byl v této volbě vyhrál i tenkrát, kdyby byli pro jeho oponenta hlasovali všichni komunističtí volitelé. Klaus získal většinu, která by mu byla stačila, i kdyby se hlasování ve třetím kole zúčastnili i senátor Barták a zaběhlá poslankyně Zubová.

A za druhé, s komunisty, jako s jakoukoli jinou politickou stranou, se buď spolupracuje, nebo nespolupracuje. Třetí možnost neexistuje. Existuje přitom řada dobrých důvodů, proč s KSČM nespolupracovat. Švejnarovská koalice předpokládala, že sesbírá komunistické hlasy tak říkajíc za hubičku, protože je to pro komunisty morální povinnost. Na něco podobného nejde ani ten nejhloupější čert. Komunisté si položili tvrdé podmínky, a jejich jediná taktická chyba byla, že se obrátili na někoho, kdo jim, jak se nakonec ukázalo, neměl co slíbit.

lidovky.cz 16. února 2008