indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.2. - 11.2.2008

Problém poslance Snítilého

Poslanec ČSSD Evžen Snítilý se v pátek dvakrát zdržel, když se hlasovalo o tom, zda se má prezidentem ČR stát Jan Švejnar. V sobotu s odvoláním na špatný zdravotní stav ještě před hlasováním odešel, čímž pomohl snížit kvórum. Klausovi to bylo málo platné, chyběl mu i tak jeden hlas, a Švejnarovi by i za těchto okolností nebylo pomohlo, ani kdyby pro něho byli hlasovali všichni komunisté, což se nestalo (byl by mu chyběl taky jeden hlas).

Nato ČSSD obvinila ODS, že její poslanci vykonávali na Snítilého v sobotu dopoledne v kuloárech brutální nátlak. A v pondělí vyšla v Právu zevrubná informace o tom, že Snítilý údajně během základní vojenské služby v sedmdesátých letech spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou, a poté s StB. Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Žáček potvrdil, že se poslancovo jméno vyskytuje „v originálních registra protokolech“. Podle bývalého Zemanova poradce Šloufa o jeho problémech mohli vědět i někteří lidé z někdejšího vedení ČSSD. Pan Snítilý má přitom čisté lustrační osvědčení a není v oficiálních seznamech MV.

Sám Snítilý nátlak ze strany ODS popřel, příští volby se rozhodně zúčastní, a pokud jde o jeho postup, prohlásil pouze pythicky: „Zrada se neodpouští“.

Vyvstává otázka: chtěl pana poslance někdo vydírat, a kdo? Otázka je neřešitelná. Poskytnutí materiálů o jeho údajné spolupráci s kontrarozvědkou Právu (ne jejich zveřejnění, Právu nic jiného nezbývalo) vypadá jako pomsta. Otázka je, čí.

Švejnarovci budou teď tvrdit, že Snítilého vydírala ODS. Klausovci, že ho vydírala ČSSD. My realisté budeme tvrdit, že pokud by bylo pana poslance za co vydírat (což není ovšem jasné), vydírali by ho nejspíš všichni.

Případ pana poslance Snítilého se tak stává pěkným argumentem pro potřebnost a humánnost lustračního zákona. Zákon není v první řadě výrazem nenávisti ke „zrádcům národa“. Ovšem, udávat se nemá, to ví každý i bez zákona. A každý může někdejšího udavačství kdykoli proti tomu, kdo v této věci kdysi projevil slabost, z nízkých důvodů využít. Je proto třeba zabránit tomu, aby se lidé za poklesky, k nimž došlo před mnoha lety, stávali i dnes objektem nájezdů nejrůznějších vyděračských gangů. Od nich samých zákon žádá jen to, aby se kvůli tomu trochu uskrovnili.

lidovky.cz 12. února 2008