indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

28.1. - 9.2.2008

Paragrafy, morálka, intriky

Jak se dalo čekat, prvním zádrhelem při volbě prezidenta se stala procedurální otázka: jak rozhodnout o způsobu hlasování.

Předsedající schůze, předseda PS Vlček, hned na začátku navrhl, aby se nejdřív hlasovalo o tajné volbě; pokud by návrh neprošel (to znamená, pokud by prošel v PS a neprošel v Senátu, což se dalo očekávat) mělo by se hlasovat veřejně a Senát by se fakticky musel rozhodnutí Sněmovny podřídit.

Dopolední debata ke kandidátům proto odpoledne přerostla v divoký procedurální spor, kde lítaly paragrafy i mravní argumenty: podívejte se, jak to vypadá, ti, co oponují předsedovi PS, znevažují tak svatou věc, jako je volba prezidenta. Co tomu řekne náš lid!

Bylo by dobré vzít kromě vlasteneckých citů a paragrafů v úvahu pozadí věci: všechny strany kromě ODS podporovaly veřejnou volbu, protože se obávaly, že by jim ODS mohla v příšeří tajné volby odloudit volitelské hlasy. To v debatě zaznělo tak říkajíc na plná ústa. Na plná ústa by však mělo taky zaznít, že procedurální návrh pana Vlčka byl účelový, jeho smyslem bylo znemožnit Senátu (v němž má ODS většinu) uplatnit svou vůli a podloudně ovlivnit rozhodování ohledně způsobu prezidentské volby.

Vyšlo v moravském regionálním vydání Lidových novin 8. února 2008