indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

28.1. - 8.2.2008

Přehlídka podraznictví

Podle toho, co se dopoledne neslo Španělským sálem, by neinformovaný cizinec znalý naší řeči mohl snadno nabýt dojmu, že sleduje rokování ctnostných Fridolínů, kteří společně tepou zloducha Klause a jeho loupežnickou bandu (vrcholem bylo nesporně vystoupení senátora Mejstříka).

Nelze popřít, že Klaus i ODS poskytuje svým odpůrcům bohatý materiál ke kritice. Taky dosavadní lpění strany na tajné volbě bylo jednak věcně nesprávné (tajná volba má být vyhrazena voličům, ne zastupitelům) a účelovost (otevřené dveře pro přeběhlíky) z něho čouhala jak šídlo z pytle.

To, co odpoledne předvedla druhá strana, se však prohřeškům ODS přinejmenším vyrovná.

Nejprve vystoupil předseda PS Vlček s procedurálním návrhem, který nebyl v souladu s výsledky předešlých dojednání: má se hlasovat o návrhu na tajnou volbu. Smysl je zjevný: hlasuje zvlášť PS a zvlášť Senát, PS je proti, Senát je pro, výsledek znamená proti, a proto se realizuje druhá možnost, tj. veřejná volba. Smyslem je vzít Senátu (a ODS, která má v Senátu většinu) možnost meritorně se k druhému návrhu (veřejná volba) postavit.

Tato habaďůra byla zahalena do moralistního žvanění typu: nechutné právní kličky a tahanice, s nimiž přichází ODS, kompromitují posvátnost prezidentské volby. Sociální demokraté a zelení dokonce nechtěli povolit předsedovi Senátu Sobotkovi ani to, aby se k věci senátní a parlamentní špičky ještě jednou sešly. Povedlo se to až po dlouhé a dosti trapné tahanici.

Na dohadovacím řízení se pak ODS rozhodla ustoupit tak, aby zachovala dekorum (a nevypadalo to tak, že ji převálcovali, o což zjevně Jiřímu Paroubkovi a spol. šlo). O proceduře budou hlasovat obě komory dohromady (což by fakticky znamenalo schválení veřejné volby), ale každá komora s tím společným hlasováním musí vyjádřit souhlas. Pak se tedy hlasovalo, ODS v Senátu podle dohody postup schválila, ale PS jej zablokovala (přičemž hlasovat proti nebo nehlasovat museli i „švejnarovci“.

Nato vznesl předseda poslaneckého klubu ODS procedurální námitku, a jako deus ex machina vystoupil předseda KSČM Filip s tím, že dohadovací řízení se musí opakovat.

Závěr je prostý: za prvé, jde zjevně o dvojitý odpíchnutý podraz na ODS. Za druhé, nevím, co je jeho smyslem, vypadá to, že zdržovačka (mezitím byla schůze znovu přerušena). A za třetí, KSČM dostala opět příležitost předvést se jako konstruktivní, státotvorná síla.

Švejnarovské koalici je třeba pogratulovat.

lidovky.cz 8. února 2008