indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

28.1. - 6.2.2008

Situace se mění každým okamžikem

Důvod, proč je způsob volby prezidenta (tajně či veřejně) tak zásadním problémem, popsala velmi přesně v dnešních LN Hana Marvanová: „Podle současného rozložení názorů v Poslanecké sněmovně a v Senátu je ale velmi pravděpodobné, že výsledky by byly jiné, kdyby se volilo buď tajně, nebo veřejně.“ Dodal bych jen, že je to smutné svědectví o morálce volitelů.

ODS je pro tajnou volbu, slibuje si hlasy přeběhlíků, ČSSD se naopak přeběhlictví bojí. Ve včerejší glose jsem to považoval ze strany ČSSD za defenzivní taktiku (zabránit vítězství Klause), dnes se to jeví trochu jinak.

Velmi zvláštní je energické salto zelených ve směru přímá volba. Bursík dosud nikdy neriskoval tak přímý a tvrdý konflikt s Topolánkem. Zdůvodnění zelených (Schůzka Weigl – Šlouf) je málo přesvědčivé. Takřka zároveň naznačili změnu stanoviska i komunisté. ČSSD, která původně nebyla stoprocentně rozhodnuta, je jednoznačně pro přímou volbu. Není možné, aby tihle kumpáni nebyli mezi sebou aspoň v základním domluveni.¨

Zvláštní taky je, v jak vyrovnaném a slušném duchu proběhlo setkání Klause s poslanci ČSSD. Na závěr jej předseda Paroubek ujistil, že ho přes všechen nesouhlas respektují (spolu s Havlem a se Zemanem) jako jednu ze tří velkých osobností české politiky. To vypadá jako politický nekrolog.

A konečně komunisté přestali mluvit o zablokování první volby a naopak zdůrazňují rozpor mezi vedením (většinově pro to, nedat podporu ani jednomu) a členstvem (75% pro Švejnara). To může být pravda, nebo nemusí, zjevné je, že přátelé lidu a demokraté z KSČM v té situaci nakonec zohlední hlas členské základny. Vedení přitom teď už musí vědět, že volba Švejnara je v komunistickém zájmu (zvýší se rozvrat na politické scéně, stoupnou jejich akcie).

Pokud se komunisté rozhodnou pro Švejnara, jsou jazýčkem na vahách lidovci. Mohou znovu provést to, co v létě 2006, teď to nebude zdaleka tak nápadné.

Protože i v tomto případě (volba Švejnara) bude záležet na každém hlase, je veřejná volba z pragmatických důvodů nutná. ODS zbývá jen možnost volbu zablokovat a porážku Klause aspoň oddálit.

Je to ovšem spekulace. Ale mluví proti ní vlastně jen jedno: v Česku není možné, že by se taková věc okamžitě tak říkajíc nerozkecala.

lidovky.cz 7. února 2008