indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.1. - 26.1.2008

Zbytečný tyátr

Dnes od třinácti hodin proběhne v Senátu „duel-neduel“ mezi dvěma prezidentskými kandidáty. Jde o jakýsi kompromis: původní představa prezidenta Klause bylo běžné setkání s voliteli, jaké proběhlo i v dalších poslaneckých a senátorských klubech: neokázalé a neveřejné.

Jan Švejnar a jeho stoupenci žádají už delší dobu veřejné střetnutí obou pretendentů na prezidentský stolec a jejich požadavek má podporu veřejnosti. Klaus nakonec ustoupil a dal si některé omezující podmínky: ptát se smějí jen senátoři ČSSD (jde o přijetí na klubu), i když přítomni mohou být i další. Otázky nesmějí být delší než 1 minuta, na odpověď je taky limitovaný čas. Kromě Klause se na klubu smí vyskytnout i jeho protikandidát a odpovídat na tytéž otázky jako Klaus a ve stejném rozsahu. A to celé smí vysílat ČT.

Je ale takové utkání věcně v pořádku? Prezidenta nevolí voliči v plebiscitu, ale volitelé, kteří nota bene nemají mandát jen k tomuto jedinému úkolu (jako např. v USA), ale tento úkol je jen součástí jejich širšího mandátu, který vykonávají většinou jako představitelé politických stran. Rozhodují se v tomto rámci a mají ovšem právo se rozhodnout, pokud jim svědomí zavelí, i proti vůli své strany.

Rozhodně se však nemusí rozhodovat podle „vůle veřejnosti“, kterou nereprezentují ani křiklouni, jež je nejvíc slyšet, ani průzkumy veřejného mínění, které jsou pořizovány na objednávku politických stran a podle toho taky vypadají. Kandidáti mají právo oslovit volitele, oslovovat veřejnost je problematické, protože ji zastupují volitelé, kteří k tomu od voličů dostali mandát, protože hlas veřejnosti se v této situaci ani nedá spolehlivě zjistit a neměl by být zaměňován s nátlakem, organizovaným lobbyisty.Za druhé: prezident má u nás jiné postavení a jinou úlohu než třeba v USA nebo ve Francii. Jeho hlavní povinností je reprezentovat stát a přispívat k urovnávání politických konfliktů. Nemá mít žádný politický program a nemá vytvářet alternativní centrum vládnutí (o což bohužel oba dosavadní prezidenti usilovali). Je tedy otázka, co by vlastně mělo být obsahem debaty, která se na dnešek chystá.

Když se Klaus rozhodl ustoupit sprostým narážkám na jeho údajnou zbabělost z Paroubkovy a Rathovy ČSSD, udělal chybu, na kterou může doplatit. Odmítnutí duelu se dalo rozumně vysvětlit. Teze Friedricha von Hayeka o tom, že kombinace kapitalismu a „socialismu“ je horší než každá z obou „krajností“, platí totiž i docela obecně, pro každý shnilý kompromis. Takový, jakým je i dnešní tyátr ve Valdštejnském paláci.

lidovky.cz 29. 1. 2008