indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.1. - 19.1.2008

Jiná země, hodně jiné mravy

Na počátku stála tragédie: před více než pěti lety se nad Bodamským jezerem srazilo ruské dopravní letadlo s nákladním Boeingem. K nehodě došlo nejspíš vinou leteckých dispečerů. Zahynula při ní mj. manželka osetského podnikatele Vitalije Kalojeva a obě jeho děti.

Vyšetřování nehody se vleklo, a tak Kalojev vzal spravedlnost do svých rukou a dispečera Nielsena, kterého uznal vinným, před očima jeho ženy a dvou dětí zavraždil.

Švýcarský soud zvážil polehčující okolnosti, Kalojev dostal mírný trest a loni v listopadu se vrátil do Ruska. V severní Osetii ho přivítali jako hrdinu a teď mu nabídli post náměstka ministra (nikoli spravedlnosti, ale stavebnictví).

Je zjevné, že pojetí spravedlnosti v kavkazské oblasti se poněkud liší od našeho. Kdyby ale šlo jen o kavkazskou oblast! Šéfredaktorka vládních Izvěstijí na toto téma napsala hned po Kalojevově návratu článek, v němž mj. píše, že čisťounká stará Evropa se svou pestrou směsicí advokátních kanceláří, prosycená politickou korektností, se bojí otevřených citů, odvykla si od shakespearovských vášní a nechce ani předpokládat, že jinde žijí jinak. Inu, milá holubice, pokud jde o tu jinakost, tak docela jsme si ještě po letech 1948-89 neodvykli, a je dobře, když nám to od Vás občas někdo kompetentní připomene.

Lidové noviny 19. ledna 2008