indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.1. - 16.1.2008

Návštěva staré dámy

Poslankyně rakouské FPÖ Suzanne Winterová není stará dáma, a už vůbec ne ta z Dürrenmattovy hry, na níž naráží titulek. Chtěla se jen zviditelnit na tématu imigrace muslimů do Rakouska: řekla v té souvislosti něco o tsunami a otřela se o proroka Mohameda (prý byl z dnešního hlediska pedofil a psal korán během epileptických záchvatů). Zviditelnila se až moc: islámští radikálové jí jdou po krku. Na internetu se ve videozáznamu ozvali mj. jacísi naši slovanští bratři muslimské víry z Balkánu, lámanou němčinou oznámili poslankyni, že bude potrestána, a nejen ona: „Podívej se, Suzanne, kvůli tvému výroku se může něco podobného stát i v tvé zemi – ty jsi za to odpovědná.“ (což je doprovázeno záběry z teroristických atentátů).

Nevím, jak to zapůsobilo na poslankyni, k jejím výrokům lze leccos dodat, a to i s ohledem na nevábnou povahu strany, kterou zastupuje. Mám ale pocit, že teď na to zrovna není ta pravá chvíle. Rakouské politické špičky ovšem zareagovaly citlivě: prezident Fischer hovoří o něčem naprosto nepřijatelném, od čehož se (my Rakušané) musíme distancovat. Člověk by řekl, že v prvním plánu je nepřijatelné něco jiného. Předseda Zelených Van der Bellen mluvil o „nesnesitelné politické hlouposti“. Mně v prvním plánu připadá nesnesitelné něco jiného. Policie začala Wintrovou vyšetřovat pro podezření z trestného činu podněcování k rasové nesnášenlivosti. Já bych řekl, že by rakouská policie měla mít v souvislosti s tímto případem v prvním plánu jiné starosti.

Reakce rakouských politiků mi připomíná zmíněnou Dürrenmattovu hru: její děj je jednoduchý. Do malého švýcarského městečka přijíždí bohatá rodačka, kterou kdysi místní občan, nyní starosta, svedl a opustil, a směsí nátlaku a důmyslné korupce přiměje jeho spoluobčany, aby ho za trest zavraždili. V pozici starosty je paní Wintrová. Paralela je samozřejmě trochu nadsazená, ale sedí.

Nechám stranou zlomyslné poznámky na téma „jaká taktika je vhodná k řešení sporu o Temelín“. Jde o obecnější věc: svět se dnes hemží uraženými. Islámští radikálové jsou jen průkopníci, v Evropě nacházejí – pravda v mírnější podobě - spoustu napodobitelů. Italští vědátoři se urazili na papeže. Bojovníci proti globálnímu oteplování na Klause. Poláci na Němce a teď nově na Židy. Smysl urážení je zavřít „urážejícím“ hubu. Nepozorovaně tak sami přistupujeme na pojetí svobody, importované z orientu. Jenže naší lepší tradicí není hysteřit, ale brát problematické výroky a problematická stanoviska věcně a kriticky. Teda např. i výroky paní Winterové. Jinak se pravdy nedobereme.

lidovky.cz 17. ledna 2008