indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.1. - 14.1.2008

Topolánek si myje ruce

Premiér Topolánek se v neděli v ČT vyjádřil k případnému návratu Jiřího Čunka do vlády. Jde prý spor mezi lidovci a zelenými, a ti by si ho tedy měli vyřídit mezi sebou.

Tohle šalamounské řešení ani jednoho z oslovených nenadchlo. Bursík prohlásil, že ODS taková věc nemůže být jedno. Největší vinu na problému mají podle něho lidovci, kteří se snaží soustavně prosadit neudržitelné řešení.

Čunek posoudil Topolánkovu neutralitu blahovolně (jak by ne, on je tím, kterému teče do bot), ale zároveň upozornil, že rozhodnutí je na premiérovi.

Topolánkova situace je choulostivá: když Čunka odmítne, bude mít problémy s lidovci. Když ho vezme zpátky, čeká ho totéž se zelenými.

Za normálních okolností by se ty problémy neměly přeceňovat: riziko, že ta či ona malá strana opustí životodárnou koalici, je poměrně malé, a bylo by tedy nasnadě, aby rozhodla osoba kompetentní (premiér), a to podle věcných důvodů. Je málo sporné, že Jiří Čunek představuje pro vládní koalici, ODS i lidovce vleklý problém, jakousi chronickou chorobu, která vládu oslabuje a kompromituje. Zbavit se ho se zdá být pro všechny namočené otázkou pudu sebezáchovy.

Jenomže je tu prezidentská volba: Bursík upozornil, že pokud se Čunek teď do vlády vrátí, posílí to spekulace, že ODS vyhandlovala Čunkův návrat za lidovecké hlasy pro Klause. (Lidovci nemohou sami o sobě rozhodnout o zvolení Švejnara, ale mohou rozhodnout o zvolení Klause). Zapomněl jen dodat, že pokud se Čunek do prezidentské volby nevrátí, jsou lidovecké hlasy pro Klause ve vzduchu a otvírá se naděje na přežití pro kandidáta zelených Švejnara.

V přetěžké situaci se Topolánek, ač odchovanec strany, která taková řešení v teorii proklíná, rozhohodl pro třetí cestu. Neudělá nic a počká, až si to malí koaliční partneři vyřeší mezi sebou. Problém bude tedy minimálně přes prezidentskou volbu tlačit před sebou.

Tím nic nepokazí ani nic nespraví. Jen bohužel jen přispěje k prohloubení všeobecného pocitu, že současná koalice je nefunkční a bezmocná. Je zkrátka v nezáviděníhodné pozici Buridanova osla: hrozí mu, že (obrazně řečeno) z nerozhodnosti chcípne hladem mezi dvěma kupkami sena.

lidovky.cz 14. ledna 2008