indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

31.12.2007 - 8.1.2008

Bez „Pravdy a lásky“ to nepůjde

Málokterá strana je na tom v současné době tak dobře jako komunisté. Mimo jiné i proto, že se jim hlásí spousta dobrovolných renomovaných poradců, po Václavu Havlovi teď i Jan Zahradil ve včerejším Právu (Pomůže Švejnar Paroubkovi?). Dejte si, komunisté pozor, píše, důvěra v Paroubka není dobrá investice.

Čtenáře Práva pan Zahradil zase varuje před „bratrstvem Pravdy a Lásky“, těkající vrstvičkou voličů, kteří vyhlíží spasitel, jež zvnějšku vyčistí český údajně zbahněný rybník. Tím má být prezidentský kandidát Švejnar.

Být panem Zahradilem, nevyjadřoval bych se o té „těkající vrstvičce“ s takovým opovržením. Od podzimu 1997 a „Sarajeva“ uběhlo přes deset let. Bez těch 5 – 10% voličů je vyloučeno, aby občanské strany získaly převahu nad komunisticko-socialistickým blokem. ODS, dlouho stižená sarajevským syndromem, fundamentalistická a s nulovým volebním potenciálem, se dokázala pootevřít až loni na jaře a vzít do koalice zelené, kteří, co si budeme povídat, k té „těkající vrstvičce“ taky patří. Stalo se tak přes odpor a hloupé řeči Václava Klause, který, stejně jako jeho věrný podržtaška Zahradil, má na nynější nevábné situaci lví podíl.

To, co zažíváme, je závěrečný akord ve střetu mezi Klausem a Havlem, o němž si kdysi nepříčetní optimisté mysleli, že z něj vyroste něco pozitivního. Klaus se zabývá globálním oteplováním, reformováním EU a kamaráčofty s Putinem, pro Hlavla je likvidace tohoto jeho soupeře tak důležitá, že je ochoten se za tím účelem spojit i s komunisty (ke komunistům ostatně necítí bytostný odpor ani Klaus). Jediná naděje je, že se ODS vymaní z Klausova vlivu, dokáže té „pravdě a lásce“ (to jest těm 5 – 10% bezprizorných voličů) nabídnout něco jiného než směs tržního fundamentalismu a odpudivého šovinismu, a „pravdě a lásce“ to bude stát za to natolik, že se bude umět podívat s kritickým odstupem na svého guru. Topolánek udělal v tom směru jakýsi první krok. Že by se něco podobného dalo očekávat od lidí jako Zahradil, je vyloučeno. A navíc je asi pozdě, protože pokud zvítězí v prezidentské volbě Švejnar, opoziční prezidentský kandidát bloku od lidovců a zelených přes ČSSD po komunisty, jenom prohloubí tu deset let zející propast uprostřed „občanské“ části politického spektra.

lidovky.cz 10. ledna 2008