indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.10.-12.11.2007

Ještě o nedělních pražských manévrech

Páteční pokus neonacistů o provokační demonstraci skončil fiaskem. Byl by skončil fiaskem i bez té vlny hysterického bojového nadšení v řadách „občanské společnosti“, která ho provázela. Protože se z toho stala pražská událost století (prozatím, než přijde nějaký opravdu vážný problém), zaslouží si několik poznámek na okraj.

V přehledu sobotních událostí v Právu píší: „V Panské ulici policisté obkličují deset levicových aktivistů z Německa, mají s sebou tyče, policie je odzbrojuje a propouští.“ Nešlo nejspíš o dřevěné tyče na fangle, ale o ocelové tyče na mlácení třídních nepřátel. A v textu je zjevně tisková chyba: místo „aktivistů“ mělo stát „extrémistů“.

Policie se soustředila na neonacisty a úplně je paralyzovala. „antifašisté“ (tj. leví extrémisté, anarchisté, ostatně u neonacistů s levicově-pravicovým rozlišením nevystačíme, proč by měli být pravicoví, jsou to taky socialisté, jenomže „národní“) se nakonec sešli v takovém počtu, že kdyby to policie naštěstí nebyla v přípravě na neonacisty trochu nadsadila, měla by problémy: i tihle lidé se rádi perou, a policie je přitahuje jako šváby pivo. Citujme profesionála, pražského policejního ředitele Želáska: „jsou daleko méně zvladatelní a naprosto nevypočitatelní.“

S jakýmsi zalíbením ukazovala elektronická i papírová média obrázky zkrvavených neonacistů, kteří dostali na budku. Cílem policejního zásahu jistě nebylo nechat pár pravých extremistů seřezat levými extremisty, ale udržet pořádek. Toho, kdo pořádek narušuje, je třeba zavřít, a ne nechat tak říkajíc protistranou (která je za dvacet bez dvou) zmlátit do krve.

Člověk je vděčný za každé střízlivé gesto nebo hlas. Mladá fronta Dnes dala zpravodajství o demonstracích na čtvrtou stránku. Tam by patřily, kdybychom byli bývali schopni přistupovat k nim od počátku věcně: neonacistických pochod bez průtahů zakázat, účastníky svěřit do péče policii a nedělat zbytečný vyrvál. S jakousi zdrženlivostí se vyjádřil i předseda ČSSD Paroubek: „Možná, že to bylo až přehnané. Upřímně řečeno, šlo o pár stovek lidí. Myslím, že by se neměla zveličovat jejich úloha. Těm lidem, kteří takto podivně uvažují, by to mohlo zvýšit pocit atraktivity jejich organizací.“

Proti neonacismu protestovala v sobotu i občanská iniciativa „Zemská hotovost“. Má zjevně něco společného s Blanickými rytíři a její členové se dostavili v brnění. Ještě že se situace nevyhrotila! V brnění se špatně utíká a když dotyčný upadne, dělá to velký rámus.

lidovky.cz 13. listopadu 2007