indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

29.10.-6.11.2007

Řešení samospádem

Jiří Čunek byl před časem obviněn z braní úplatku. Obvinění nebylo příliš přesvědčivé, způsob, jakým se Čunek hájil, taky. Pak prosákly další informace o vicepremiérových příjmech a o údajně problematickém pobírání sociálních dávek. Snad každému bylo zjevné, že je tu politický problém a že s ním koalice a KDU-ČSL musí něco dělat.

Nakonec se Čunek – zjevně i pod tlakem koaličních partnerů - rozhodl odstoupit z funkce vicepremiéra a ministra. Na funkci předsedy KDU-ČSL nerezignoval a celostátní konference strany ho v podstatě dostatečnou většinou podržela.

Vznikla podivná situace: Čunek nemůže být vicepremiérem a ministrem koaliční vlády (též proto, že se ho v této funkci KDU-ČSL „obětovala“, jinak by ho k rezignaci sotva kdo přinutil), ale může být předsedou koaliční strany. Topolánek se ho zbavil tak napůl a lidovci ho podrželi taky tak napůl. Řešení ani ryba, ani rak, výsledek pouhého ustupování nejsilnějším tlakům ve chvíli, kdy už se nedá nic jiného dělat.

A druhý případ, velice podobný. Když prosákly informace o vicepremiérových příjmech z roku 1998, prohlásil předseda vlády Topolánek rozhořčeně, že jde o úniky z policejních spisů a že především ty je třeba vyšetřit. Nato v neděli v ČT nejvyšší státní zástupkyně Vesecká přišla s tím, že vyšetřující orgány jsou zatahovány do špinavé politické hry a že věcí by se měla zabývat BIS. To, že jsou vyšetřující orgány zatahovány do politických hrátek, je u nás snad taky jasné každému. Topolánek Veseckou nejdřív předběžně a opatrně podpořil, pak obrátil a uvedl, že není spokojen s její prací, protože se jí nedaří očista systému justice. Odvolat ji však nechce, protože Vesecká je ve složité situaci. V situaci velmi závažné, kdy se měl za nejvyšší státní zástupkyni buď jednoznačně postavit (ne snad v té věci s BIS, ale s politicky motivovanými úniky), nebo ji odvolat, protože za ně nese spoluzodpovědnost, zvolil třetí, nejhorší cestu.

A závěr? Může se pak někdo divit, že podle agentury Median dělí ČSSD od ODS už 7%, že KDU-ČSL balancuje nad pětiprocentní hranicí a že koalice ve veřejné podpoře na opozici zoufale ztrácí?

lidovky.cz 7. listopadu 2007