indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.10.-30.10.2007

Ježíši Kriste, už zase Čunek!

Je velmi svízelné říci, jakým politikem je pan Čunek: od počátku svého funkčního období totiž na politiku nemá čas. Je zcela zaměstnán řešením malérů, které se noří z jeho minulosti jako bedny tajných dokumentů z Černého jezera. Sotva se podařilo odvrátit případ s údajným úplatkem (obvinění nebylo upřímně řečeno zcela přesvědčivé, ale pan Čunek taky ne a kauza zaměstnala na dlouhou dobu spoustu státních institucí, které by se jinak mohly věnovat užitečnějším věcem), už je tu další problém: Čunkovic rodina prý pobírala v letech 1994-1999 sociální dávky (paní byla na mateřské). Zároveň ovšem její manžel v listopadu 1998 údajně uložil na rodinné účty dohromady 3,5 milionů korun. K věci se vyjádřil jako obvykle – s bezradností a odzbrojující bezelstností.

Pan Čunek přitahuje maléry. Je to danajský dar KDU-ČSL vládní koalici. Představuji si, že vztah mezi premiérem a ministrem-potížistou musí být podobný jako mezi nadporučíkem Lukášem a dobrým vojákem Švejkem – s tím rozdílem, že pan Topoánek si nemůže troufnout ani mu pořádně vynadat, rozpadla by se mu koalice.

O podstatě Čunkových potíží se dá jenom spekulovat. Tak například: dejme tomu, že pan Čunek až do listopadu 1998 sociální dávky uplatňoval právem, protože těch 3,5 milionů neměl. Pak dávky ještě nějaký čas pobíral, protože mu přišlo hloupé jít na úřad a prohlásit: děkuji, dávky už nepotřebuju, přišel jsem k nějakým penězům, jen nemůžu říci, jak. V čemž by bylo jádro pudla.

Samozřejmě to může být taky úplně jinak. A samozřejmě pan Čunek vůbec není povinen vysvětlovat, jak ke svým penězům přišel, pokud ho ovšem někdo neudá, že to bylo nekalým způsobem (udavačem může být podle našeho právního řádu i mrtvola).

V každém případě představuje pan Čunek pro koalici i pro KDU-ČSL díky svým neuspořádaným finančním poměrům (směšné je, že přitom nejde o nijak závratné sumy) a díky způsobu, jak je vysvětluje, odjištěný handgranát. Koaliční partneři jsou bezbranní a vydáni šanc bratrům a sestrám z KDU-ČSL. Teď jsou tu jakési signály, že se případ jejich předsedy začíná zajídat už jim.

Na počátku byl malér pana Kalouska (pokus o koalici s ČSSD). Následovaly maléry pana Čunka. Ten první lze z časového odstupu charakterizovat jako lehký infarkt bez vážnějších následků. Ty další jsou postupující rakovinou ve stádiu metastáz. Volba obrodného, neopotřebovaného předsedy se KDU-ČSL neosvědčila. Snad by si lidovci toho příštího mohli pro změnu vylosovat.

lidovky.cz 31. října 2007