indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

28.4. - 5. 5.2003

ARCHIV

Základny se posunou

Spojené státy zvažují přesun některých vojenských základen z území západní Evropy do jejího středu či východu. Důvodů je více. Ten méně důležitý je cena základen - nové členské země NATO nabízejí lacinější servis při dostačující národní infrastruktuře. Obyvatelé těchto zemí vzhlíží k Američanům s relativně slušnými sympatiemi, považují je přes určité (spíše kulturní než mocenské) výhrady za garanty vlastní bezpečnosti před změnami mocenské rovnováhy v okolních silných státech. Na mysli mám zejména Německo s jeho emancipačními mocenskými tendencemi, které jsou sice legitimní, ale do budoucna nejasné, a pochopitelně Rusko.

Ten důležitější důvod uvažovaného přesunu základen je změna politických nálad, reflektujících potřeby „starého světa“. Studená válka skončila. Tím postupně slábne i zájem USA o západní Evropu. Americké administrativě došlo, že dokud bude EU převodovou pákou francouzských politických fantazií, není důvod v ní vydržovat početnější posádky. Koneckonců – „čtyřka“ EU již konstruuje vlastní vojenskou strukturu, která se na USA vázat nehodlá. A objektivně vzato, současná Evropa je dostatečně silná na to, aby chybějící spojenecké síly doplnila z vlastních zdrojů. Dopustí-li se při tom té chyby, že demontuje NATO, bude to sice tragický, ale legitimní krok svobodných vlád.

Nejdůležitějším důvodem je však relativní geopolitická nedůležitost Evropy. Ta je způsobena jak úpadkem, tak bezpečností a seriózností starého světa, který stále ještě tvoří bezpečný týl nejmocnějšího státu zeměkoule. Horká místa, jež si žádají mocenskou přítomnost USA jsou jinde – v Asii, Palestině, arabských zemích. Nevyhnutelný je mocenský (a doufám mírový) střet Západu s Čínou a jejími satelity. Není známo, jaké výsledky bude mít sílící příliv ilegálních čínských imigrantů na Sibiř a způsob, jakým na něj bude reagovat Rusko. A jak tento fakt ovlivní zásadní rusko – americko – čínské vztahy.A tak dále.

K těmto výzvám je prostě blíže z Prahy, Sofie či Bukurešti, než z Bruselu. Česká zahraniční politika by tyto skutečnosti měla reflektovat, využít a Američany tu prostě ubytovat. Prozatím se zdá, že mimo komunistů a hradního sýčka naši politici uvažují v souladu se zájmem státu.

Zdeněk Švácha