indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.10.-19.10.2007

Past na Topolánka

Jak tomu u všech skutečných průšvihů bývá, na počátku byla blbost. Totiž ideologicko-náboženská averze strany zelených vůči jaderným elektrárnám. Podobně se na počátku 19. století báli železnice. (Tenkrát se to ale nepovažovalo za pokrokové).

Premiér Topolánek musel té blbosti aspoň částečně ustoupit, aby dal dohromady funkční koalici. Rozhodnutí premiéra Toplolánka dát dohromady tuto koalici bylo politicky prozíravé a správné. Zároveň byla do jejích základů zabudována věcná blbina. Těžko to Topolánkovi vyčítat. Je to tragédie, jakou čas od času politika přináší. Chtít na zelených, aby se vzdali odporu k „jádru“, je jako chtít na katolické církvi, aby se vzdala celibátu.

Blbiny, kterým jsme se nevyhnuli, jsou záchytnými body pro naše nepřátele. ČSSD se rozhodla požadovat, aby o energetické politice státu napříště rozhodovala nikoli pouze vláda, ale taky parlament. Kdyby byla koalice jednotná, neměla by ČSSD šanci. ČSSD ovšem dobře ví, že v ODS jsou Topolánkovi odpůrci, Tlustý a spol., kteří se rádi chopí situace, kdy vláda je nucena z politicky pochopitelných důvodů hájit věcnou blbinu. Mohou svůj odpor prezentovat nikoli jako odpor proti Topolánkovi, ale proti blbině, což jim přece musí každý schválit. Je těžko představitelné, že by o tak pěkně sladěné společné akci nebyli Tlustý a spol. s Paroubkem a spol. aspoň v základech domluveni.

Pokud se požadavek podaří prosadit, odhlasuje sněmovna bez obtíží potřebu pokračovat ve výstavbě jaderných elektráren. Tím budou zelení postaveni před zásadní otázku: buď se Bursík pokusí zachovat koalici nějakým ústupkem od absurdní protijaderné ideologie a bude smeten, nebo bude donucen vystoupit z koalice a bude smeten taky. Zeleným se pak otevře cesta k partnerství s ČSSD (s komunisty v zádech). Je třeba mít jasno: tažení za pravomoci parlamentu a za jadernou energii je ve skutečnosti tažením za svržení Topolánkovy vlády.

Pokud se po pádu vlády Tlustému podaří strhnout ODS na svou stranu, způsobí tím, že si Paroubek bude moci vybírat mezi velkou koalicí a zelenými. Když se mu to nepovede, skončí v politickém suterénu.

V celé šikovné intrice tahá za delší konec provázku Paroubek.

Všechny varianty, které se otevřou, budou podstatně horší než současná koalice.

A my voliči na to můžeme už jenom s úžasem a obavami civět.

lidovky.cz 19. října 2007