indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.10.-13.10.2007

Zelení, komunisté a docent Lužný

Exministryně Kuchtová prohlásila v nedělní Partii a Primě, že pokud nebudou koaliční partneři respektovat návrh strany na jejího nástupce (Dušan Lužný), hrozí, že zelení z koalice odejdou.

Ve Straně zelených se vyhrocuje konflikt mezi vedením strany a poslaneckým klubem na jedné straně a republikovou radou na straně druhé (paní Kuchtová má do jisté míry smůlu, je sice místopředsedkyně, ale nikoli poslankyně; proto byla „odvolatelná“). Výsledek je nepředvídatelný: vláda nepotřebuje k vládnutí ani tak republikovou radu SZ, ale šest zelených poslanců. Pokud by se tři z nich trhli, může padnout.

Na druhé straně se zelení před volbami slavnostně zavázali, že neumožní vznik vlády, která by měla podporu komunistů. Od té doby se jim dostalo spousty zasvěcených rad, jak se ze závazku vykroutit. V případě odchodu strany z vlády nebo jejího rozvalu bude zajímavé sledovat, co ze něho zbude.

V této situaci má zvláštní význam osoba kandidáta na nástupce Kuchtové, náměstka Lužného.

Problém je to pro premiéra: je velmi obtížné ubránit se dojmu, že paní Kuchtová Lužného navrhuje proto, aby mohla z postu „poradkyně“ jeho prostřednictvím ministerstvo dál ovládat. Pokud by si to nechal premiér líbit, poskytl by tím významný signál své naprosté bezmocnosti.

A problém je to pro veřejnost: pan Lužný vstoupil krátce před krachem komunistického režimu do KSČ. Svá studie (v té době) ukončil diplomkou s názvem „Krausova kritika žurnalismu a odcizené komunikace ve světle marxisticko-leninské sociologické interpretace“. V životopise nyní uvedl název „Krausova kritika jazykové fráze“.

Nejprve pokud jde o členství v normalizační partaji. Posuzuju ho per analogiam: pracoval jsem dlouhá léta ve výpočetním středisku velkého podniku. Mělo přes 60 zaměstnanců, ve „straně“ byli čtyři. Ani jeden tam nebyl z přesvědčení a ani jeden to nepředstíral. Nikomu neškodili, nikoho neudávali. Jen měli z titulu své funkce zejména při lukrativních příležitostech před těmi ostatními přednost. Považuji to za ohavné.

Titul práce s tím souvisí: je velmi pravděpodobné, že byl panu Lužnému prostě přidělen. Jenže hlavní problém není v titulu, ale v tom, že ho teď pan docent zatlouká. Stručně řečeno lže.

Shrnuto a podtrženo: myslím si, že pan Lužný nemá ve vládě co pohledávat. Totiž v té Topolánkově. Do té příští, Paroubkovy, se docela hodí.

lidovky.cz 15. října 2007