indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.10.-10.10.2007

Blob asi nebude

Když začala poněkud neurotická diskuse o Kaplického návrhu nové budovy pro Národní knihovnu, trochu mne to nadzvedlo. Nelíbilo se mi, že každý, komu návrh připadá šeredný, má být pasován na primitiva. Mne samotného nijak neuchvátil, připadal mi, že je na nesprávném místě a že se svou podobou nehodí k účelu, jemuž má sloužit.

Během času jsem si zvykl. Nepochybně by si zvykli i další. Třeba si kdysi museli lidé podobně zvykat na Týnský chrám.

Jediné, co mi při prezentaci budovy v médiích vadí, je to, že bývá představována z ptačí perspektivy. Drtivá většina z nás se na ni bude dívat z chodníku, a připadne jim podstatně větší.

Ještě víc než mně se návrh nelíbil Václavu Klausovi. Má na to právo. Úplně stejné jako já. Ani o chlup větší, ani o chlup menší. Bohužel jeho funkce a společenské postavení působí jako zvětšovací sklo, zvlášť když pan prezident mluví poněkud hystericky o tom, že je ochoten stavbě bránit vlastním tělem. Není to úplně fér.

Co mi připadá opravdu zvláštní, jsou dnešní námitky pražských zastupitelů. Z ODS, ovšem. Podle zastupitelstva by budova měla stát někde jinde, například na Proseku nebo v Letňanech. „V blízkosti Pražského hradu ji skutečně nepotřebujeme“, praví primátor.

Problém je, že knihovna se nestaví ani tolik pro primátora nebo pro zastupitele, ale pro univerzitní studenty, učitele a vědecké pracovníky. Proč by měli jezdit do Letňan.

Zastupitelé si všimli, že by se musela přemístit smyčka pro konečnou tramvají a výjezd z tunelu pro auta. Jak to, že se o tom mluví až teď? Budova by prý mohla být menší, jinak vybarvená, vlastně to ani nemusí být tahle, ale nějaká jiná, pokud ji postaví architekt Kaplický, který vyhrál soutěž. Takové návrhy vypadají jako potutelná snaha přimět autora, aby to vzdal.

Snad by bylo dobré, kdyby se zastupitelé soustředili na to, zda jsou budova a její umístění vhodné k účelu, k němuž má sloužit. Od Hradu je ve skutečnosti daleko a panoráma Prahy ohrozit nemůže.

České společnosti a jejím politickým představitelům by prospělo trochu míň hysterie a falešné účelovosti a trošku víc tolerance. Všeobecně i v tomhle jednom konkrétním případě.

lidovky.cz 12. října 2007