indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.10.-6.10.2007

Dopis čtenáře Lidových novin

Moje poznámky se týkají článku Luboše Palaty „Němci lepší než Maďaři“ (LN 5. 10. tr.). Pan Palata se vyjadřuje k napětí v maďarsko-slovenských vztazích po vystoupení prezidenta Sólyoma v Komárnu a píše, že my a Němci máme proti Maďarům a Slovákům výhodu ve společné česko-německé deklaraci. Není to prý sice žádný zázrak, ale podařilo se v ní dohodnout, že z minulosti, ať ji hodnotíme, jak chceme, nebudeme vyvozovat nic pro přítomnost a současnost.

Deklarace ovšem měla jednu vadu: hned na počátku se ukázalo, že si ji její hodnocení minulosti Němci a Češi vykládají rozdílně. Němci ji chápali jako omluvu za vyhnání, Češi jako omluvu za tzv. excesy, k nimž při vyhnání došlo (samo vyhnaní je v českém oficiózním pojetí OK). Z této nejasnosti pak vyplynuly další. Takže není např. pravda, že jsme se zavázali, že z minulosti nebudeme vyvozovat nic pro budoucnost. Zavázali jsme se, že my Němci nebudeme z minulosti nic vyvozovat pro budoucnost, kdežto my Češi z minulosti vyvodíme odškodnění pro oběti nacismu. Když se pak sudetští Němci přihlásili o skrovňoučké odškodnění pro nejhorší oběti vyhnání, poslali jsme je společně my Češi i my Němci do háje. Mají se smířit s potěmkinským diskusním fórem, kde za jejich asistence sní čeští šovinisté s německými masochisty sen o společné budoucnosti.

Povedlo se to mj. i díky tomu, že když Němci projeví nějaký sklon remcat, vytvoří se okamžitě jednotná americko-britsko-francouzsko-ruská převýchovná fronta, která jim to zatrhne. A Němci (tj. němečtí politici) jsou převychováni v tom smyslu, že si zvykli chovat se jako spráskaní psi. Jednota proti Rakušanům a zejména Maďarům se tvoří ztuha prostě proto, že západním mocnostem na nich až tolik nezáleží.

Takže není pravděpodobné, že by se Slovákům podařilo formou společné deklarace nasadit Maďarům na nos tak obrovského bulíka, jako se to povedlo Čechům s Němci.

Lidové noviny 9. října 2007