indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.4. - 26.4.2003

ARCHIV

Roztržka českého prezidenta s USA

Zatímco české sdělovací prostředky se snažily roztržku Václava Klause s velvyslancem USA Craigem Stapletonem před několika týdny relativizovat, ukazuje se, že situace je mnohem vážnější, než se zdálo. Podle rozhovoru s panem Stapletonem v deníku Mladá fronta Dnes z 25. dubna 2003 plyne, že roztržka se Spojenými státy, ke které došlo při přijetí amerického diplomata na Hradě prezidentem ČR, je velmi hluboká. Ostatně, posuďte sami.

Craig Stapleton: “Nerozuměli jsme si” (s Klausem) “především v otázce, jaké byly motivy Spojených států, aby šly do války ... Podle pana prezidenta vstupují USA do války proto, aby vnutily Iráku demokracii. My jsme ale bojovali především proto, abychom odstranili nebezpečí, že režim Saddáma Husajna použije zbraně hromadného ničení. Zastávali jsme tak velmi jasná, ale velmi odlišná stanoviska. Zatímco já jsem argumentoval, že ČR je součástí koalice,” (proti Iráku) prezident Klaus tvrdil, že tomu tak není. A protože měl takový názor, ani nežádal, aby byla vaše země z koalice vyškrtnuta.

Velvyslanec zde evidentně šetří Klause diplomatickou zdvořilostí vyjádřenou logickou implikací přísně vzato vylučující Klausovu žádost o vyškrtnutí ČR z řad spojenců proti Iráku.

Veselin Vačkov: “Druhý problematický bod se týkal zbraní hromadného ničení. Je pravda, že pan prezident vyjádřil pochybnost, že jejich nález po válce nemusí být důvěryhodný, protože důkazy mohou být podvržené?”

Craig Stapleton: “Nemyslím si, že by pan prezident Klaus řekl, že by Amerika mohla nastrčit důkazy o přítomnosti zbraní hromadného ničení v Iráku.”

Velvyslanec oslabuje realitu, že to tak opravdu Klaus řekl, tím, že používá obratu “nemyslím si” a evidentně se tím vyhýbá slovesu “řekl” nebo “neřekl.” A teď to přijde: “Podobné tvrzení by zpochybňovalo integritu Spojených států...” Dovedete si představit ostřejší varování a odsudek v diplomatické řeči mezi dvěma státy (navíc spojeneckými) v mírové době? Já ne!

Vačkov: “Sejdou se v blízké budoucnosti prezidenti Bush a Klaus?”

Stapleton: “Předpokládám, že ano.“

Vačkov: “Jednalo se o konkrétním termínu?

Stapleton: “Zatím není stanoven žádný termín. Prioritou teď bylo uskutečnit setkání s předsedou české vlády.”

V běžné řeči to znamená: Klaus se dostal na roveň Chiraka a Schrödra a stáhl republiku svým počínáním do značně nevýhodné pozice.

Spojené státy - aniž to má oficiálně souvislost – po přijetí amerického velvyslance Klausem oznámily, že zpřísňují vydávání vstupních víz českým občanům tím, že každý žadatel bude povinně absolvovat pohovor s americkým konsulárním úředníkem, kterému bude muset zdůvodnit, proč a nač chce jet do USA. Má to Česko ale báječného prezidenta, že!

Tomáš Krystlík