indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

25.6. -3.7.2007

ARCHIV

Mickey Mouse mučedníkem

Název naší glosy není přesný: nejde o Mickey Mouse, ale o jeho palestinského bratrance jménem Farfúr, který je (lépe řečeno byl) od svého amerického příbuzného na první pohled k nerozeznání.

Ale jen na první pohled. O této pozoruhodné inovaci se u nás už psalo. Zrodila se v palestinské televizi Al-Aksá, ovládané Hamásem, v pořadu určeném nejmenším dětem. Farfúr byl veselá kopa. Zároveň učil děti, že Islám jednou ovládne nejen Izrael, ale celý svět. Všechny prostředky jsou svaté. Zvláštní zálusk měl na jižní Španělsko, které bylo v arabských rukou ještě před půl tisíciletím. Děti musí být připraveny splnit toto poslání. Písničky, které jim prozpěvoval, byly podobné těm Boratovým (hoď Žida do studně): bohužel je však myslil vážně.

Konfrontace s Farfúrem je i pro Východoevropana exotický zážitek. Představte si, že by se Stalinovo Rusko bylo ve vrcholící studené válce zmocnilo postavy Pepka Námořníka, změnilo by mu jméno a uniformu a nechalo by ho po konzumaci povinné dávky špenátu zmasakrovat americké imperialisty a jejich přisluhovače podobně, jako zatočil Samson s Pelištejskými. Forma je dnešní, ale obsah někdy z druhého tisíciletí před Kristem.

Lidé, kteří tu kreaci vymyslili, vypadalí na první pohled jako my. Nosí džíny a adidasky, mají walkmany, používají internet a mobily (jen s nimi občas odpalují trhaviny v kavárnách a autobusech), dívají se na Ramba a Terminátora (asi je to inspiruje) a s chutí používají západní vymoženosti z oboru zbraní a střeliva. Jejich cílem je zničení světa, který jim takto nechtě slouží. Co budou dělat, až se jim to povede?

Když se jim dostane do rukou Mickey Mousem udělají z něj zrůdu. Pak ti, co řídí jejich propagandu, přijdou na to, že to není taktické, a zakážou jim to. Nato nechají Farfúra zahynout mučednickou smrtí: umlátí jej na obrazovce izraelský agent, který přišel, aby se zmocnil jeho půdy.

Pohádkoví hrdinové našeho dětského světa neumírali mučednickou smrtí. Tato nepříjemná povinnost bývá u nás vyhrazena živým. Zde máme co do činění se světem, který je nám ještě o něco vzdálenější než ruský komunismus. Komunikace se v tuto chvíli zdá být vyloučená: aspoň do té chvíle, než je přesvědčíme, že jsme pořád ještě schopni se bránit.

lidovky.cz 3. července 2007