indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.5. -31.5.2007

ARCHIV

Odbojáři kontra ČT

Na české mediální scéně probíhá už nějakou dobu spor o film Silver A. Vyrobila ho Česká Televize a jeho tématem je čs. odboj za druhé světové války. Podle dnešního Práva zvažuje Český svaz bojovníků za svobodu, že podá civilní žalobu buď na autory díla, nebo na Českou televizi.

Autorka scénáře Lucie Konášová se prý „dopustila podpisového jednání, když nevyslyšela nesouhlasné argumenty veteránů a ignorovala historická fakta“.

Bez ohledu na uměleckou kvalitu filmu: pokud by k soudnímu procesu došlo, jednalo by se v něm o zcela zásadní věc, totiž o svobodu projevu, zaručenou Listinou základních práv a svobod.

Za prvé, pro výklad nějaké historické události nejsou rozhodující argumenty veteránů. Veteráni nemají žádné nadprávo na výklad dějin a autor uměleckého díla má naproti tomu právo dějiny vykládat a přizpůsobovat svému uměleckému záměru. Zda je dílo zdařilé, nebo ne, posoudí kritika a veřejnost a dělat špatné filmy není trestné.

A za druhé, to, zda určitý výklad dějin „ignoruje historická fakta“ nebo ne, není kompetentní posuzovat soud. Dá se to prokázat jen ve svobodné diskusi s tím, že pravda se prosadí vlastní vahou a nepotřebuje k tomu, jako za Antonína Novotného, jehož dobu mi ta dnešní začíná připomínat, např. spoluúčast represivních orgánů.

Pokud by k procesu došlo, měl by tedy soud konstatovat, že v té záležitosti není kompetentní.

lidovky.cz 1. června 2007