indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.5. -30.5.2007

ARCHIV

Dobrý důvod, proč se nepodělat

Ruský vládní list Izvestija přinesl rozsáhlý článek, v němž jakýsi „kapitán první třídy v záloze“ líčí, jak by Rusko odpovědělo na „nenadálý“ jaderný útok USA.

Pro nás je důležité, že jednou z prvních akcí by bylo odpálení „salvy“ asi deseti jaderných střel, jejichž cílem by byla mj. a v první řadě případná radarová stanice v ČR. Střely musí být jaderné, aby náhodou neminuly cíl.

Článek je nepochybně součást ruské propagandistické akce proti chystanému protiraketovému systému USA. není pravděpodobné, že by autor mluvil jen tak sám za sebe, to si na Rusi kapitáni nemohou dovolit, ani ti první třídy.

Správně bychom tedy měli dostat pořádný strach. V tomto směru na nás působí i evropští socialisté, např. europoslanec za ČSSD Rouček. Jsou to, jak říkal kdysi V. I. Lenin, užiteční pomocníci (soudruh Lenin říkal něco trochu jiného, ale to nebudu citovat, protože je to sice trefnější, ale zato žalovatelné).

Existují však dobré důvody, proč bychom navzdory panu kapitánovi první třídy a panu Roučkovi neměli propadat panice.

Za prvé: Američané nikdy nenapadnou Rusko, pokud Rusko předtím nezaútočí na ně nebo na jejich spojence.

Za druhé: že by Rusko napadlo USA, je nepředstavitelné, neodpovídá to jeho tradicím: pokud útočí samo jako první, napadá jen ty, o nichž ví, že se nemohou pořádně bránit. Nenapadli by ani spojence USA, pokud by neměli jistotu, že je Američané pustí k vodě.

Na druhé straně nelze bagatelizovat fakt, že Rusko se vrací k tradiční (brežněvovské) politice a bude mimo jiné usilovat získat nazpět co nejvíc z toho, co před sedmnácti lety ztratilo.

Pokud by atlantické spojenectví výrazně oslabilo, dostanou šanci. Oslabení by znamenal např. úspěšný jaderný úder z politicky nedefinovaných oblastí Středního východu. (Íránci – a ovšem taky jejich protektoři Rusové – by samozřejmě za nic nemohli).

Z toho plyne: Rusové nám opět poskytli dobrý důvod, proč americkou radarovou základnu podpořit.

lidovky.cz 30. května 2007