indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.5. -27.5.2007

ARCHIV

Je Jakub Patočka Imanuel Parsifal?

vymítačPřípad kolem sester Mauerových se zamotává. Do hry vstupují další a další aktéři tohoto nepřehledného příběhu. Vzhledem k tomu zůstal poněkud nezaslouženě mimo hru a pozornost ekologický aktivista a publicista Jakub Patočka. Více světla vnesla do jeho podílu až drobná nepozornost editorů Mladé fronty Dnes.

Přiznám se, že už dříve jsem zcela nechápal, jak může člověka, v němž se pojí neotřesitelný smysl pro spravedlnost hodný Louise Saint-Justa s náboženským zaujetím Grigorije Rasputina, najít plné uspokojení v ekologických aktivitách. Jistě, je k nim zapotřebí něco výše zmíněných vlastností, ale ten, kdo jich má na rozdávání, se v profánním prostředí ochrany životního prostředí nemůže zcela vyžít. Teď se zdá, že Jakub Patočka konečně strhl zelenou masku a hodlá se přihlásit ke své pravé identitě. Nepochybně k tomu přispělo i záhadné zmizení pana Ditricha-Dvorského, původního uzurpátora hodnosti Imanuela Parsifala, kterého údajně při nedělním výletě s celou rodinou pohltily Koněpruské jeskyně. To je těžké si vykládat jinak než jako Boží trest. Trůn je tedy volný.

Svou pravou totožnost odhalil pan Patočka zcela spontánně při rozhovoru, který poskytoval Michaele Jílkové. Uprostřed klábosení se bez nejmenšího varování vztyčil a začal z bývalé moderátorky Kotle vymítat ďábly (celkově jich prý bylo osm; tím pan Patočka o jednoho překonal dosavadní nejlepší výkon Ježíše Krista). Situaci bezděčně zachytil přítomný fotograf deníku MfD a nedopatřením se pak dostala na stránky listu. Konsternovaná Jílková prý okamžitě Uvěřila, hodlá se do hnutí zapojit a má tam zaujmout místo, jaké mezi Ježíšovými stoupenci měla Marie z Magdaly.

V důsledku této události nás očekávají jakési změny na české politické a mediální scéně. Pan Bursík si asi oddechne, protože je pod úroveň Imanuela Parsifala zabývat se tak profánními věcmi jako je účast zelených ve vládní koalici nebo americký radar v Brdech. Literární noviny získají výrazně novou podobu a nepochybně se aspoň na čas stanou o něco čtivějšími. A nejen případ neexistující Aničky a týraného Ondřeje, ale i česká politická scéna a s ní celý náš svět budou zase o fous přehlednější.


Podle nezaručených zpráv z nespolehlivých zdrojů sepsal

Bohumil Doležal