indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.5. -25.5.2007

ARCHIV

Václav Klaus a patnáct prezidentů

Je jich jen patnáct, i když v titulku by se daleko lépe vyjímalo čtyřicet, podle té pohádky z Tisíce a jedné noci. Myslím, že původní koncept byl přesně takový.

Jedním z rozumných zahraničně politických plánů Václava Havla byla visegrádská spolupráce: mimo jiné proto, že směřovala k usmíření se sousedy a stírala nesmyslnou hranici mezi vítězi a poraženými z druhé světové války.

Klaus (premiér) a jeho ministr zahraničí Zieleniec tehdy považovali za smysluplnou v první řadě spolupráci se západními zeměmi. Kromě toho mezi vládou a Hradem panovala rivalita. Zieleniec tedy zvolil taktiku tzv. „rozřeďování“: původně smysluplné politické akce se co do účastníků rozšíří tak, až se z nich stane úplná blbina. Nynější setkání v Brně ukazuje, že Zieleniecova koncepce slaví triumf.

Setkání „visegrádských“ prezidentů v Litomyšli bylo v roce 1994 Klausovi tak odporné, že se ho (coby premiér) vůbec nezúčastnil. Dnes mu nic nebrání v tom, aby na směšné prezidentské spartakiádě jaksi předcvičoval.

Konečně se podařilo zformovat kolegium, které má všechny rysy politické bezmocnosti:

Za prvé, tvoří jej prezidenti středo- a východoevropských zemí a zemiček, kteří většinou neoplývají nadměrnými kompetencemi, a tedy ani ambicemi (náš prezident je co do těch ambicí výrazná výjimka).

Za druhé: společnost je tak pestrá, že se nemůže na ničem rozumném dohodnout: jak se proboha mají shodnout na řešení problému Kosova srbská a albánská hlava státu, aniž by se obě u své veřejnosti totálně odepsaly?

A za třetí, aspoň pár z pozvaných zůstane vždycky z časových důvodů stranou (tentokrát prezident SRN a malého, leč vlivného Slovinska).

Josef Zieleniec si zaslouží pochvalu: jeho plán se dokonale podařil. Problém je, že ČR by teď zrovna potřebovala jakousi regionální podporu ve věci radarové základny. Rakousko bude proti, Maďarsko zdrženlivé v dobrém slova smyslu, co udělá Slovensko, je ve hvězdách (Fico plán u Putina denunciantsky napadl). Zatahovat do tohoto našeho problému Ukrajinu je v tuto chvíli politicky bezohledné. Zieleniecův koncept funguje dokonale.

Zdá se, že prezidentská spartakiáda může zájmům ČR nanejvýš uškodit. A pokud ne, bude mít jediný výsledek: na pár dní zkomplikuje trochu obyvatelům Brna život.¨

To se mi zdá být na tak okázalou akci trochu málo.

lidovky.cz 25. května 2007