indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.5. -24.5.2007

ARCHIV

Život není logický

Život není logický, a o politickém životě to platí dvojnásob.

Preference obou největších stran se v poslední době neustále sbližovaly. Přesněji vzato, po jakémsi podvědomém zprůměrování všech dosavadních průzkumů, který si pravidelný čtenář novin chtě nechtě dělá, to vypadalo, že se neustále sbližují. Bylo by to logické: vládní strana zpravidla ztrácí (musí něco dělat a tak dělá taky chyby), opozice získává tím, že chyby kritizuje. Když je vláda slabá a nesourodá, ztrácí o to víc.

Proto když minulý týden přišlo STEM s tím, že se ČSSD na ODS dotáhla a případné volby by skončily opět patem, vypadalo to jako přirozené dovršení dosavadního trendu.

Je přitom třeba vzít v úvahu i skutečnost, že průzkumy nejen zrcadlí situaci na politické scéně, ale taky ji zpětně ovlivňují (rád bych věřil, že nechtěně). Bylo to pěkně vidět na tom, jak se po zveřejnění průzkumu STEM hrdě vzdula ňadra předsedy ČSSD a jak posílila ta složka jeho vystupování, kterou by on sám u svého soka Topolánka patrně nazval drzostí.

V této souvislosti působí současný průzkum CVVM jako jakési uzemnění. Ukazuje se, že jedna ze tří čelných agentur nejen že nepotvrdila výsledky STEM, ale že se podle ní rozestup vlády od opozice za poslední tři měsíce vůbec nezměnil. Což je dobrý důvod pro to, aby se prsa sociálnědemokratického předsedy zase vrátila do normálu.

Samozřejmě, pro opozici není nic ztracené, jen svůj triumf trochu uspěchala. Vláda stojí před první a rozhodující zkouškou: parlament začne projednávat reformní balík. A zatímco opozice je v této věci jednotná a pevná jako skála, vládní blok v PS vykazuje povážlivé trhliny.

Čeká nás zkrátka velmi horké politické léto. Pokud ho vláda kaskadérů ve zdraví přežije, přežije snad už všechno.

lidovky.cz 24. května 2007