indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

14.5. -23.5.2007

ARCHIV

Byla Anička, nebo nebyla

Česká veřejnost a česká média se už řadu dní věnuje případu týraného Ondřeje a zmizelé Aničky.

Případ zaměstnává nemalou měrou i policejní orgány. Brněnští policisté například provedli rozsáhlou pátrací akci po osobě, o níž není jasné, zda vůbec existuje. Co jim taky zbývalo: byli ve stejné situaci, jako když jim nějaký dobrák-anonym nahlásí, že na letišti je puma.

Každý den přináší nějaký zvrat. Dozvídáme se věci, kterým je obtížné vůbec uvěřit: např. že by se čtyřiatřicetiletá žena mohla vydávat za čtrnáctileté dítě. Teď nám byl předložen dopis tohoto dítěte prezidentu Klausovi, který na první pohled vypadá jako poměrně zdařilá literární mystifikace.

Během toho, jak se příběh rozvíjí, byly postavena do otázky: soudy, soudní znalci, dětské domovy typu brněnského Klokánku, celý systém péče o dítě u nás. Zároveň, jak je zvykem, to schytá taky policie.

Celá ta problematizace získá zvláštní přídech, pokud se prokáže, že „Anička“ opravdu neexistuje.

Do příběhu jsou zapojeni i mediálně známí lidé: ekologický fundamentalista Jakub Patočka, někdejší zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.

V tuto chvíli se zdá, že je možné úplně všechno: od „minimální verze“ – jde o nezodpovědné vyvádění dvou psychicky vyšinutých žen – až po možnost, ovšemže teoretickou, že jde o jakýsi obludný happening, jímž má být česká společnost vytržena z lhostejnosti a upozorněna na „závažné společenské problémy“.

Ať tak nebo tak, zjevné jsou dvě věci:

- že tu někdo čím dál tím víc nezodpovědně lže,

- a že zároveň bezohledně vodí za nos policii ČR, která má na práci i jiné věci (paralela s bombou na letišti se nabízí sama od sebe).

Doufám, že případ se spíš dřív než později uzavře, a že ti, kdo se aktivně podíleli na jeho vzniku, dostanou to, co jim patří. A nejen za týrání malého Ondřeje.

Protože lhát se nemá a vodit policii za nos už tuplem ne.

lidovky.cz 2. května 2007