indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

30.4. -9.5.2007

ARCHIV

Poslankyně Jacques má problém

Na první pohled banální konflikt: v bytě se údajně konal bujarý večírek, sousedka, která nemohla spát, povolala městskou policii. Rozhořčená organizátorka mejdanu prý pak po odjezdu strážníků vtrhla do jejího bytu, křičela, strkala do ní, padla nějaká rána.

Obviněná se brání, že si sousedka všechno vymyslela, jejich vztahy jsou už dávno napjaté, bezdůvodně ji sekýruje.

Podobné konflikty jsou časté a většinou těžko k rozpletení. Mejdany se v bytech mladých lidí konají a obyčejně sousedy ruší. Na druhé straně vztahy mezi sousedy (sousedy se lidé stávají v drtivé většině případů tak říkajíc nedobrovolně) bývají napjaté a rozplést, kdo je na vině, bývá tak obtížné, že to asi policie většinou uloží k ledu: upřímně řečeno mívá na práci důležitější věci.

Jenže v tomhle případě to bohužel asi nepůjde: protože organizátorka údajného mejdanu (a zároveň údajná útočnice) je poslankyně PS za Stranu zelených Kateřina Jacques. Tím problém dostává jakousi nepřehlédnutelnou politickou důležitost. Jak to vlastně je?

Za prvé: může si zaujatá sousedka vymyslet cokoliv, protože objekt jejího hněvu je politička a podle jakési debilní teorie platí pro politiky presumpce viny? Jistě taky není náhoda, že se případu ujalo zrovna Právo, vzhledem k tomu, že politika Strany zelených je v rozporu s linií listu. Zároveň je legrační, že poslankyně Jacques se ocitá trochu v pozici vicepremiéra Čunka, na němž její strana osvědčuje svou mravnost: taky jeho obvinění spočívá zatím, jak se zdá, na svědectví jedné očividně zaujaté osoby.

Za druhé: co když ale sousedka má do slova a do písmene pravdu? Pak by to vrhalo zvláštní světlo na věrohodnost paní poslankyně, i pokud jde o její konflikt s policistou na demonstraci loni na jaře. Zároveň jsou v trochu choulostivé situaci i městští strážníci, kteří případ vyšetřují, protože jejich napůl kolega od policie ČR byl kvůli zásahu na demonstraci vyhozen, a mohou být vinění z profesní solidarity.

Zkrátka, na vyšetřující orgány je toho zrovna v tomto případě naloženo opravdu hodně.

lidovky.cz 9. května 2007