indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.10. - 13.10.2006

ARCHIV

Otevřený dopis senátora Bárty Alexandru Vondrovi

Pane ministře Vondro,


vzhledem k Vašemu hysterickému, negativnímu a nečestnému způsobu volební kampaně jsem nucen Vám napsat tento otevřený dopis. Míru slušnosti jste překročil již několikrát. To však, že se cynicky nestydíte zneužít k dosažení svého úspěchu ve volbách tragického lidského utrpení, to přesahuje všechnu únosnou míru.

Ve svém volebním materiálu se nestydíte několikrát lhát, zejména však o tom, že srovnávám utrpení Židů za války a Němců po válce v Terezíně. Pokud tyto věci o mně říkají Robert Kopecký, či Anděla Dvořáková, staří komunisté, kteří možná skutečně věří tomu, co říkají, to se dá odpustit.

Vy však velmi dobře víte, jaká je skutečnost a přesto záměrně nemluvíte pravdu a svou pomluvou hrajete na ty nejnižší lidské pudy.

Kdykoliv si můžete v Terezíně koupit publikaci „Internační tábor pro německé obyvatelstvo“ a přečíst si v ní podrobnosti o nelidském věznění téměř čtyř tisíc německých civilistů, z nichž kolem 600 jich bylo umučeno včetně žen a dětí. Mezi nimi byl například i německý skladatel Theodor Veidl, jehož operu Maloměšťáci uvedlo počátkem tohoto roku Národní divadlo v Praze.

Možná Vám to bude znít divně, ale umučené dítě židovské či německé je pro mne prostě umučeným dítětem a jejich utrpení opravdu považuji za stejné, jak jsem také v Terezíně při otevírání sociálního centra Klobouk řekl.

Dobře pane ministře víte, že poválečné terezínské koncentrační středisko bylo prokazatelně provozováno - jako i ostatní poválečná zvěrstva na civilním obyvatelstvu - v režii komunistického ministerstva vnitra a všeho schopných poradců NKVD. Opravdu nepopíráte tyto zločiny komunistů, páchané již před rokem 1948, když říkáte, že tam ti civilisté “čekali na odsun“?.

Připomínám, že v našem trestním řádu je § 261a, ve kterém se říká: "Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta."

Nacistické zločiny jsou strašlivé. Ale ty komunistické také. A já ani jedny rozhodně nehodlám hájit, či na rozdíl od Vás zlehčovat!

Na pohřbu Jaroslavy Moserové jste mi začal tykat. Přijal sem to, ale nadále si Vaše tykání vyprošuji. Nerozuměl jsem doposud tomu, proč jste ze světa „podle Havla“ přešel do světa „podle Klause“. Již tomu nyní rozumím.


Bez úcty Zdeněk BártaPozn. editora Událostí: k dopisu pana senátora mám jen jednu poznámku, kterou považuji za důležitou: souhlasím s tím, že odpovědnost za to, co se u nás s našimi německými krajany dělo po válce, nesou komunisté, ale nenesou ji jen oni. To, co se stalo, se stalo za tichého souhlasu drtivé většiny národa, a nekomunistické strany, zejména národní socialisté, byli mnohdy ještě iniciativnější než komunisté: neměli jen stejné technické možnosti, vnitro bylo v rukou komunistů (zato ale ministerstvo spravedlnosti patřilo jim). bd

13. října 2006