indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.7. - 15.7.2006

ARCHIV

Hyde Park pro uličníky

Minulý rok vzbudil policejní zásah proti technoparty Czech Tek velké pobouření. Protestovali účastníci, přidala se opozice, která v sobě náhle a poněkud účelově objevila svobodomyslné pudy a upletla si z něho bič na vládní koalici, zapojili se někteří publicisté. Díky této jednotné frontě to chvíli vypadalo, že se technoparty přestěhuje do Prahy. Vládní politici projevili slabost a začali přemýšlet o tom, jak příště zařídit, aby se technaři najedli a Česká republika zůstala celá. Tak se v hlavě ministra obrany (v hlavě ministra obrany bývá poměrně dost prázdného místa, možná i proto, že s vlastní obranou si zatím velké problémy neděláme) zrodil nápad dát technařům k dispozici místo v některém z pohraničních vojenských prostorů. Nápad se všeobecně zalíbil a byl přijat.

Bohužel se ukázalo, že i ty nejodlehlejší vojenské prostory mají v bezprostředním sousedství nějaká vesnice, jejichž obyvatelstvo má z chystané akce pramalou radost. I v těch nejodlehlejších vojenských prostorech žijou tu a tam nějaká zvířátka, která jsou ze své povahy vůči akcím tohoto typu ještě bezbrannější než obyvatelé vesnic a dostanou tudíž pořádně zahulit. A navíc i ty nejodlehlejší vojenské prostory jsou i takovou armádou, jako je Armáda ČR, aspoň zčásti využívány. Ke konání technoparty se nejvíc hodí Sahara, tou však ČR bohužel nedisponuje.

Ukázalo se, že i techoparty v odlehlém vojenském prostoru si vyžádá pečlivé organizace, v jistém ohledu pečlivější než ta loňská: zatímco tehdy se angažovala Policie ČR, nyní bude nutné zapojit i Vojenskou policii, aby oddělila vojensky využívanou část odlehlého vojenského prostoru od té nevyužívané, co bude technařům k dispozici. Účastníci pak dostanou přehledné mapy, na nichž bude vyznačeno, kudy na poskytnuté místo mohou dojet a kudy naopak jet nesmějí, kde se volně pohybovat smějí a kde ne. Dovedu si představit, že něco podobného může vadit i lidem s minimem anarchických sklonů.

V táboře příznivců techna nato došlo k jakési diferenciaci. Někteří vidí v chystané „organizované“ technoparty příležitost, jak mohou příznivci techna dokázat, že jim nejde jen o vzpouru. Jiní jim oponují: není co dokazovat, protože vzpoura je právě to, o co jim jde, totiž vzpoura proti establishmentu. A organizovanou akci odmítají.

Důsledkem je, že část radikálů směřuje do Bulharska, kde se ještě dá dělat bordel tak říkajíc neorganizovaný. Další hodlají uspořádat ilegální technoparty ve stejné době jinde na území ČR. Ti třetí se naopak organizované technoparty s chutí zúčastní, protože jim poskytne prostor poprat se místo s jednou policií hned se dvěma najednou. To je na jednu stranu pozitivní, tábor radikálů se rozštěpí. Stinnou stránkou je, že místo jednoho vyrválu budou hned dva a svůj díl dostane i Bulharsko. Dobře mu tak, nepatří jako my k vítězům druhé světové války!

Milovníci techna se dělí na mírné a divoké. Společenství, v němž jsou kromě umírněných zastoupeni v hojné míře i divocí, se nakonec vždycky chová divoce. Zvlášť když rozdovádět opilý a zčásti taky zfetovaný dav je poněkud jednodušší než rozdovádět např. vědeckou konferenci.

Nápad poskytnout takovému společenství jakýsi Hyde Park je ze své povahy bláznivý. Myšlenka Hyde Parku předpokládá civilizovanou obec, schopnou dohody a konsensu. V krajní poloze např. o tom, že se na něm nebude provádět nábor teroristů pro pouliční atentáty (to je jen příklad, proboha, z něčeho podobného nepodezírám ani ty nejdivočejší technaře). Smyslem Hyde parku je uvolnit přebytečnou energii ve společnosti schopné ctít nějaká pravidla. Společnost technařů je společnost lidí, z nichž někteří jsou schopní ctít nějaká pravidla a někteří ne. Sloučením obojího vzniká společnost, která není schopná ctít žádná pravidla. Taková společnost se nedokáže sjednotit už na samé myšlence Hyde Parku. Hyde Park pro uličníky je totiž contradictio in adjecto.

15. července 2006