indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.6. - 24.6.2006

ARCHIV

Klaus: Paroubek nedostane pověření vytvořit vládu

Tlak na předsedu sociální demokracie a stále ještě úřadujícího českého premiéra Jiřího Paroubka, aby souhlasil s tolerancí občanské koaliční vlády, o víkendu ještě zesílil. Prezident Václav Klaus prohlásil v televizním interview, že Paroubek nemá naději být jím pověřen sestavením vlády v tom případě, když koaliční vláda ODS, DKU-ČSL a zelených v parlamentu neuspěje.

Zmíněné tři strany disponují v Poslanecké sněmovně nově zvoleného Parlamentu České republiky stem mandátů. Právě tolik jich má dohromady Paroubkova ČSSD a komunisté. Obě levicové strany oznámily, že koaliční vládu nepodpoří a nebudou ji ani tolerovat. Předseda ODS Mirek Topolánek už podle svých údajů nepočítá s tím, že by mohl důvěru sněmovny pro vládu v hlasování podle jmen dostat. Šance jsou 50 ku 50, řekl Topolánek pražským Hospodářským novinám. Podle toho, co ví, se prý zdá, že projekt trojkoalice je „mrtvý“.

ODS, KDU-ČSL a zelení projednali svou koaliční smlouvu do všech podrobností a dohodli se zároveň o rozdělení resortů. Program obsahuje snížení daní a odvodů z daní pro podniky i domácnosti i zjednodušení daňového systému. Přejímá jednotnou daň z příjmu, navrženou ODS, zachovává však odstupňované sazby daně z přidané hodnoty, na jejichž zachování trvali KDU-ČSL a zelení. ODS má mít ministerského předsedu a deset ministrů, křesťanští demokraté a zelení po třech. Ministerstvo zahraničí má převzít na návrh ODS někdejší Havlův poradce a český velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra. Dosavadní primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič (ODS) se má stát ministrem bez portefeuille pro evropské záležitosti. Vondra a Gandalovič se v uplynulých letech zasloužili zvláště o zlepšení vztahů k Německu a k českým Němcům. Pokud jde o evropskou politiku, hlásí se koaliční smlouva k rozšíření EU, k restrukturalizaci společné zemědělské politiky a k intenzivnějším vztahům se sousedními státy. Předseda zelených Bursík má převzít ministerstvo životního prostředí, předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ministerstvo zemědělství.

Paroubek činí svou podporu Topolánkové vládě závislou na sociálně politické úpravě jejích reformních plánů. ČSSD odmítá obzvláště jednotnou daň z příjmu a liberalizaci trhu práce. Paroubek tvrdí, že ODS musí být připravena koordinovat svůj vládní program se sociálním demokraty. Navíc mu vadí, že v koalici je zastoupena KDU-ČSL. ČSSD by prý raději strpěla menšinovou vládu ODS, jež by na ní byla závislejší. Mezi Paroubkem a Topolánkem proběhlo dosud několik bezvýsledných rozhovorů.

V úterý se sejde ke své ustavující schůzi nová Poslanecká sněmovna. Během ní má být zvoleno její předsednictvo. Přitom by mělo dojít mezi levicí a občanskou koalicí ke zkoušce síly, jež by mohla díky rovnosti hlasů parlament na dny a týdny zablokovat. ODS by akceptovala jako předsedu Sněmovny sociálně demokratického kandidáta Lubomíra Zaorálka jen tehdy, kdyby ČSSD na oplátku tolerovala Topolánkovu vládu. Pokud k takové dohodě nedojde, trvá na své vlastní kandidátce Miroslavě Němcové. Podle ústavy připadá při vytváření vlády předsedovi parlamentu důležitá role: když dva politici pověření k vytvoření vlády prezidentem neuspějí, je na něm, aby udělil třetí a poslední pověření. Kdyby ani tento poslední pověřený neuspěl, musí se nutně konat nové volby.

O předsednictvu sněmovny se hlasuje tajně. Přitom může být poprvé prověřeno, jak pevná je fronta levicových stran. V zájmu ČSSD je buď prosadit svého kandidáta nebo udržovat pat tak dlouho, dokud nedojde k příznivé dohodě s ODS. Až do konce ustavující schůze, která může být před volbou předsednictva přerušena, ale nikoli ukončena, zůstává Paroubkova vláda v úřadě.

Nejnovější vyjádření z okruhu komunistů ovšem naznačují, že jsou už pomalu unaveni z toho, jak je Paroubek neustále používá jako nátlakový prostředek proti ODS, zatímco on sám se profiluje jako pravý bojovník za sociální práva. Pro KSČM je především důležité, aby měla svého místopředsedu Sněmovny. Překvapení při její ustavující schůzi tedy nejsou vyloučena.

Mezitím Paroubek pokračuje v zasypávání svých kritiků žalobami, aby je zastrašil. Prominentní konzervativní publicista Bohumil Doležal byl Paroubkem obviněn, že jej ve svém internetovém časopise Události jmenoval „aparátčíkem“ z doby před rokem 1989, který byl jen díky patové situaci donucen zanechat svých „nemravných plánů na pacifikaci médií“. Jako někdejší funkcionář socialistické strany „Národní fronty“, která kolaborovala s komunistickým režimem, a vzhledem k deklarovanému úmyslu prosadit restriktivní tiskový zákon by mělo být pro Paroubka v právním státě obtížné dospět se svou žalobou před soud.

Karl-Peter Schwarz, Frankfurter Allgemeine Zeitung 26. 6. 2006