indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

12.6. - 17.6.2006

ARCHIV

Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc červen 2006

euro bobrBobříka vyčůranosti jsme již dlouho neudělili. Asi je to tím, že doba je vážná. Cítím to jako rest a tíží mne to. velkou radost mi proto udělal pan ministr Škromach v rozhovoru, který poskytl v sobotních Lidových novinách Renatě Kalenské. Cituji z něho:

LN: Kdyby se jednalo o menšinovou vládu pouze dvou stran - třeba ODS a KDU-ČSL - tak byste se na ni dívali shovívavěji? Dali byste jí podporu? Měla by přece méně hlasů ve sněmovně, takže vy byste ji mohli lépe ovládat.

Určitě je to lepší pozice. Byla by reálnější možnost podpory takové vlády. Protože takové ty přeběhy, se kterými v minulosti vždycky byly problémy, budou dělat problémy i do budoucna.

LN Tedy jsem to pochopila správně. Dvoukoaliční menšinovou Topolánkovu vládu byste podpořili.

Řekněme, že je to jedna z hypotetických možností, protože každá vláda, která bude více menšinová, než ta stávající trojkoalice, bude pro opoziční stranu lépe kontrolovatelná. Čím více bude vláda menšinová, tím je to pro opozici lepší. Může tak hledat daleko větší prostor pro legislativní činnost.“

Pan Škromach je politický formát: spojuje v sobě střízlivou racionalitu psa Filipsa ze známého amerického kresleného seriálu (ten, jak známo, průběžně komentoval své strategické záměry, v důsledku čehož mu zpravidla nakonec spadla cihla na hlavu) s machiavellistickým potenciálem brouka Pytlíka. Strpíme vám dvoukoalici, nejlépe s lidovci, s těmi není rozumná řeč, vyzkoušeli jsme si to. Zatím co se budete pachtit se zákony, které vám nedovolíme prosadit, domluvíme se za vašimi zády se zelenými, kteří vyjdou naprázdno, povalíme vás a uděláme potom menšinovou vládu s nimi (nepotřebujeme je všechny, stačí nám jeden – dva). Samozřejmě s komunisty v zádech.

Tento plán je, řečeno slovy nešťastníka z Haškova Švejka, který kvůli tomu skončil v Brettschneidrových drápech, jednoduchý jako Kolumbovo vejce. Obávám se však, že ODS ani její potenciální koaliční partneři pro něj nebudou mít dostatečné pochopení, a proto nejspíš spadne pod stůl. Abychom pana Škromacha aspoň trochu odškodnili, udělujeme mu, doufám že na závěr jeho ministerské kariéry, aspoň bobříka vyčůranosti za měsíc červen 2006. A samozřejmě, jako vždy, srdečně blahopřejeme.

18. června 2006