indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.5. - 27.5.2006

ARCHIV

Vědečtí pracovníci a politika

Minulý týden se rozhodlo 66 vědeckých pracovníků z různých úctyhodných institucí, že seznámí veřejnost s prohlášením, vyslovujícím zásadní nesouhlas s prezidentovým stanoviskem k EU. Klaus ho formuloval porůznu a naposledy v přednášce, přednesené na valném shromáždění Učené společnosti, o níž jsme tu psali. Text prohlášení najde čtenář zde.

Výhrady signatářů jsou pochopitelné a většinou také zcela na místě. Nejsem si jen jistý, nakolik vstup ČR do EU znamenal zrychlení hospodářského růstu země, nepochybně jej však ani trochu nezbrzdil. Tlak bruselské byrokracie, pokud existuje, by pociťovali spíše státní úředníci než vědečtí pracovníci (proto bych ho úplně nebagatelizoval) a nedovedu si dost dobře představit, jak lze cíleně usilovat o to, aby co nejdříve vzniklo povědomí o „evropském občanství“ – to se může utvořit jen na základě společné praktické politiky v docela konkrétních záležitostech, a bude to trvat léta, ne-li desetiletí. To jistě nejsou podstatné věci. Jedinou vážnou výhradou, která by mi zabránila (kdybych byl vědecký pracovník, ovšem) text podepsat, mám k poslední větě: „Jsme přesvědčeni, že takový vývoj zajistí Evropě důstojné místo v dnešním a zvláště budoucím světě mezi ostatními silnými politickými a ekonomickými partnery a konkurenty – USA, Čínou, Indií, Ruskem a dalšími státy či společenstvími států.“ Je třeba jasně říci, že EU není jen další politický útvar k těm, co byly vyjmenováni, že USA jsou a musí zůstat našimi spojenci, zatímco Rusko a Čína patří ke konkurentům.

Tím nechci nijak zpochybňovat právo signatářů vyjádřit společný názor, názor sám o sobě užitečný. Klausova kritika EU je v mnoha ohledech nehorázná.

Je tu jen jediná – a bohužel podstatná – vada na kráse, totiž načasování. Prohlášení je toho druhu, že není rozhodující, bude-li zveřejněno o týden dřív nebo později. Fakt ovšem je, že bylo zveřejněno týden před volbami. Musí v tom být tedy nějaký záměr. Snad to, že v předvolební vzrušené atmosféře si prohlášení veřejnost i média spíše všimnou. Zároveň je ovšem pravda, že ho k předvolební situaci budou nutně vztahovat. Vazby mezi Klausem a ODS nejsou žádným tajemstvím. Zahraničněpolitický program ODS je, pokud jde o EU, jen umírněnější verzí Klausova euroskepticismu. Bylo by úplně v pořádku, kdyby 66 vědeckých pracovníků vystoupilo s kritikou tohoto politického konceptu ve volebním kontextu a asi taky řeklo, kterou politickou sílu považují za reálnou alternativu (v úvahu by přicházela, vzhledem k závěru prohlášení, nejspíš Strana zelených, možná i ČSSD nebo KDU-ČSL). Pokud se signatáři chtěli něčemu podobnému vyhnout, mohli si ještě deset dní počkat.

Takhle prohlášení vypadá jako jakási replika Impulsu99: Těžko uvěřit, že nemá ambice ovlivnit bezprostředně politickou situaci, ale tváří se, jako by o ní vůbec nevěděla. Proto se akce s jeho zveřejněním těžko vyhne podezření, že není docela seriozní, že je za ní i něco pokryteckého politického kalkulu. Škoda.

28. května 2006