Necpěme Boha do ústavy

Vladimír Kučera se ve svém článku "Proč mít křesťanství v evropské ústavě" (MF DNES 24. 5.) jasně nevyjádřil, zda se za křesťana považuje, či ne. Slova jako "mnozí z nás se vymezují vůči křesťanství" spíše dávají tušit, že nikoli. Nuže, půjdu s kůží na trh a vymezuji se jako křesťan, dokonce horlivý. Přesto vidím dobré důvody, proč nemít křesťanství v evropské ústavě. Nebudu dlouze psát o tom, že se mi nelíbí sama ústava. Je prý tak dlouhá, že ji asi málokdo z poslanců Evropského parlamentu vůbec přečte. Soudím, že základní dokument nějaké organizace by měl být stručný, přehledný, jasný. To je nyní vedlejší.

Evropa už dlouho není křesťanská a je otázka, jestli křesťanská vůbec kdy byla. Ano, jistě byla křesťanstvím hluboce ovlivněna. Ideologií, která má v Evropě drtivou převahu, je však sekulární humanismus. Ten sice bez křesťanství není myslitelný, ale v podstatě je vzpourou vůči němu. Proč by se měla Evropská unie hlásit k něčemu, co opustila a proti čemu víceméně bojuje? Ze všech světových kontinentů - snad s výjimkou Antarktidy - je teď Evropa nejméně křesťanská. To možná mnohé překvapí, protože nevědí, co se děje ve Střední či Jižní Americe, v mnoha oblastech Afriky a koneckonců i v některých oblastech Asie, zejména v Číně. O Evropě se dá říci, že tak dlouho se za křesťanskou pouze považovala, až jí přestala být.

Každý evangelista či misionář dobře ví, že člověk, který se za křesťana považuje, bývá mnohem tvrdší oříšek než ten, kdo o sobě ví, že je nevěrec.

Mnozí byli malou, neškodnou dávkou křesťanství naočkováni proti jeho skutečnému přijetí. Je lepší nazývat věci pravými jmény. Pokud si Evropa přizná, že už dávno není křesťanská, má stále naději, že se jednou opět křesťanskou stane. Zmínka o křesťanství v evropské ústavě bude navíc mást muslimy. Při rozhovorech s nimi je třeba jim stále znovu vysvětlovat, že současná pokleslá západní kultura má s biblí a s křesťanstvím málo společného.

Z hlediska přesvědčených křesťanů zmínka o křesťanství v evropské ústavě ničemu nepomůže. Bude to jen blábol, pod kterým si nikdo nic konkrétního nepředstaví. Ježíš Kristus řekl: "Ať je vaše řeč ano, ano, ne, ne." Přeloženo do moderní češtiny: Mluvte jasně, aby vám lidé rozuměli, nemlžte a stůjte si za tím, co říkáte. Bruselský newspeak má k něčemu takovému daleko.

DAN DRÁPAL - Mladá fronta DNES