indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.9.-10.9. 2001

 

ARCHIV

Názor, který nezdomácněl

Během rozhovorů prezidentů Havla a Klestila přišla řeč i na odsun a prezidentské dekrety. Podle Havla u nás "zdomácněl názor, že šlo o mstu, založenou na etnickém principu".

Prezident se ovšem mýlí, což mu bylo taky vzápětí předvedeno: V dojemné jednotě se do Havla pustili obránci národních zájmů: ODS, KSČM a Jan Kovářík, který tyto zájmy na stránkách svého listu hájí už od sedmdesátých let. KSČM podle své nejlepší tradice obvinila prezidenta, že hájí zájmy německých revanšistů a vyzvala ho k odstoupení. ODS považuje minulost včetně inkriminovaných dekretů za neměnnou, a její zahraniční expert Havla upozornil,že podle CVVM s odsunem souhlasí 64% české populace. A Kovařík shrnuje: "Je to jiné hodnocení odsunu i dekretů, než jaké převládá v české veřejnosti i na politické scéně".

Je velmi důležité, aby politik občas dokázal hlásat a prosazovat něco jiného, než co převládá na veřejnosti i v politické scéně. Prezident se vrátil k názoru, s nímž za halasného nesouhlasu české veřejnosti vystoupil bezprostředně po převratu. Je to názor v zásadě správný. Otázka zní: dokáže si za ním stát i poté, co se ukázalo, že nezdomácněl?

Mladá fronta Dnes 10. září 2001