Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.3.-31.3. 2001

 

ARCHIV

Návrat z(a)traceného Sládka

Minulou neděli dal o sobě znovu vědět Miroslav Sládek, hlava i tělo SPR-RSČ. Po překvapivém neúspěchu této strany ve volbách před třemi lety se zdálo, že republikáni již navždy zmizí z naší politické scény. Nyní se však ukazuje, že si Sládkův tým vybral pouze jakýsi oddechový čas a v létě 2002 se bude snažit opět urvat co největší díl z krajíce státních příspěvků na mandáty.

Mají však ještě republikáni, respektive jejich vůdce, šanci u našich voličů uspět? Na tuto otázku není tak jednoduché odpovědět, záležet totiž bude na několika faktorech. Předně půjde o to, jakou taktiku Sládkovci zvolí. Budou hrát svoji tradiční roli jediných "čistých", odstrkovaných a opovrhovaných? Bude se Miroslav Sládek snažit zaujmout jako kašpárek, nebo naopak vyrukuje s překvapivou image navenek seriozního moderního politika?

A co bývalí republikánští voliči, budou stále slyšet na stará témata? Kolik lidí je ochotno vidět hlavní překážku na cestě k národnímu blahobytu v Romech a jiných národních a národnostních menšinách?

Velkou příležitostí pro Sládkovu stranu je stát se tvrdými kritiky a odpůrci přístupu k Evropské unii. Tato politika má jistě svoji budoucnost. Ačkoli ODS a komunisté určitou opozici vůči celonárodnímu eurooptimismu představují, jde přeci jen o trochu slabou kávu. V naší společnosti se zajisté najde velké procento lidí, kteří budou proti Evropě nikoli z důvodu racionálních, ale spíše emočních. A tato skupina se bude časem nepochybně rozšiřovat, zejména po našem definitivním vstupu do Unie, kdy na vlastní kůži pocítíme i některé stinné stránky pobývání pod jednou evropskou střechou.

Není třeba si dělat iluze, že čeští voliči prokáží takovou politickou vyspělost, že na republikánský lep již nesednou. Avšak i kdyby Sládek za rok neuspěl, neměli bychom jásat. Voličský potenciál extrémně pravicové strany u nás je (a zaručeně ještě dlouho zůstane) poměrně značný. Je tedy jen otázkou času, kdy se politickou tribunou této části obyvatelstva stanou republikáni, národní či vlastenecké fronty le-penovského typu nebo jiná jim podobná uskupení.

Jiří Kmec
kmec@email.cz