indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.5. - 11.5. 2014

K prvnímu výročí KOD

Vývoj politické situace za uplynulý rok

Od doby, kdy se ustavil náš klub, uplynul rok. Za tu poměrně krátkou dobu se poměry v České republice dosti proměnily.

V červnu loňského roku po policejní razii na úřadu vlády a následném zatýkání odstoupil premiér Nečas. Prezident nato jmenoval svůj vlastní kabinet, který nedostal důvěru Poslanecké sněmovny a byl pak ve funkci přes půl roku. Poslanecká sněmovna se usnesla na svém rozpuštění a v říjnu se uskutečnily předčasné volby, které překreslily politickou mapu ČR. Prosadila se nová politická uskupení, profilující se vůči „starým pořádkům“, především Babišovo ANO a Okamurův Úsvit přímé demokracie. Úspěch zaznamenala i obdobně orientovaná „zavedená“ KSČM. Demokratická opozice byla zatlačena do bezvýznamnosti. Faktickým vítězem voleb se stal Andrej Babiš.

Významně se proměnila mediální scéna. Lídr hnutí Ano Babiš ovládl dva velké celostátní deníky. Veřejnoprávní média jsou v hlubokém úpadku. Když k tomu připočteme i některé další změny z poslední doby (týdeník Reflex), dá se říci, že pokročil proces „normalizace“ médií v tom smyslu, v němž se toho pojmu používalo po roce 1968.

Orgány činné v trestním řízení pokračují ve vyšetřování případu Nagyová a spol. Vycházejí z toho, že jde o sabotáž skupiny lidí, jejichž cílem bylo poškodit ústavní zřízení a ovládnout významné pozice ve státě.

Rámec ke všem těm událostem tvoří rostoucí mezinárodněpolitické napětí v našem regionu: Putinovo Rusko, jak se to projevilo v ukrajinské krizi, usiluje o revizi výsledků studené války a přerozdělení politického vlivu ve východní a střední Evropě.

V důsledku všech těch změn se krok za krokem snižuje úroveň české demokracie. Tomu je nutné v rámci daném ústavou a zákony čelit.


O co chceme usilovat?

Proto za prvé: V době před podzimními komunálními volbami budeme v Praze i v dalších obcích podporovat dialog a spolupráci relevantních demokratických stran, které se u nás uplatnily během polistopadového vývoje, ČSSD, KDU-ČSL, ODS, Strany zelených a TOP09, působit k tomu, aby se kromě uplatňování svých politických programů a lokálních zájmů pokusily shodnout na společné obraně a podpoře polistopadové demokracie. Rádi bychom navázali spolupráci s nezávislými iniciativami a občanskými sdruženími, s nimiž se shodneme na obraně podpoře parlamentní demokracie v této krizové době.

Za druhé: Protože do budoucna a dlouhodobě bude zapotřebí aspoň částečně nahradit výpadek svobodných informací a veřejné diskuse, způsobený normalizací českých médií (a například sociální sítě je mohou doplňovat jen ve společnosti, kde svoboda informací a veřejná diskuse existuje) chceme v rámci našich možností usilovat o to, aby se nezávislá internetová média a internetové stránky mimo oficiální sféru, s nimiž se shodneme na potřebě obrany a podpory polistopadové demokracie, spolupracovaly tak, aby se podařilo oslovit co nejvíc lidí.

Za třetí: Chceme v rámci svých možností a společně s dalšími čelit veřejnou kritikou pokusům o to, aby se trestněprávní oblast stala ringem pro vyřizování politických účtů a orgány činné v trestním řízení nástrojem politických zájmů. Chceme čelit tomu, aby se boj proti korupci zneužíval ke kriminalizaci politických rozhodnutí, aby se stírala hranice mezi politickou, morální a kriminální odpovědností občanů, trpěly jejich právní jistoty a vytvářelo se živné prostředí pro politické procesy.

To nejhorší, co by se dnes mohlo stát, je, že se rozostří a zamlží dělící čára mezi těmi, kteří se snaží existující svobodu udržet a rozšířit, a těmi, kteří se vědomky či nevědomky podílejí na jejím úpadku a potlačení. Rádi bychom přispěli k tomu, aby i v této krizové situaci zůstala ostrá a jasná.


Bohumil Doležal

Bohumil Dvořák

Miroslav Fleischman

Jakub Kopecký

Patr Kreuz

Vojtěch Kučera

Jaroslav Lenert

Martin Litomiský

Hana Mahlerová

Pavel Otto

Herbert Pařízek

Jan Pavlík

Vojtěch Průša

Ivan Rigel

Jan Scheinost

Vladislav Vaňák

Hanuš Velebný

Anna Věrtelářová

Praha, 23. května 2014