indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.5. -18.8. 2013

Co se dá čekat od voleb

CVVM zveřejnilo včera výsledky průzkumu veřejného mínění. Konal se v první polovině září a týká se stranických preferencí a volebního modelu pro volby do PS. Pro četné zastánce prognózy, že se vlastně nic neděje, nepřináší dobré zprávy. A to i když vezmeme v úvahu, že procenta hnutí ANO mohou být nadhodnocená (když se to nadhodnocení opakuje z různých zdrojů, nepochybně to veřejnost nakonec před volbami ovlivní) a že se během zbývajícího měsíce ještě může něco změnit.

Výsledek totiž signalizuje budoucí výraznou proměnu systému politických stran zastoupených v parlamentu: budou mu napříště vévodit tři strany: ČSSD, komunisté a Babišovo ANO. Zatímco ČSSD v posledních měsících výrazně oslabila (podle CVVM je teď na preferencích z listopadu 2010), komunisté od loňských voleb v podstatě setrvale mírně stoupají a jsou s přehledem druhou nejsilnější stranou v ČR. Babiš předhonil TOP09 (zatím) o procento, ale TOP09 od června strmě propadla a je otázka, kde se propad zastaví.

Strany bývalé koalice ztrácejí, a není to jen kvůli odpovědnosti za vládnutí v těžké době. Chovají se soustavně jako dva kumpáni, propadající se do bažiny, přičemž jeden se pokouší udržet nad úrovní terénu tím, že potápí druhého. TOP09 v tom byla mimořádně vynalézavá, a jak to při propadání se do bažiny bývá, ODS poškodila, ale sobě nepomohla. ODS však taky není pomoci, „klausismus bez Klause“ se moc neosvědčil, měli jedenáct let na to, aby si vymyslili něco nového a nebyli toho schopni. V budoucnu je možná čeká klausismus s Klausem a s 2% preferencí.

Docela vespod se pinoží hejno trpaslíků, z nichž SPOZ a KDU-ČSL mají šanci probít se ještě do Sněmovny. U SPOZ na tom až tolik nezáleží, uplatní se bez ohledu na to, zda do PS pronikne, nebo ne: má přece prezidenta – lépe řečeno prezident má ji.

Skoro 70% voličských hlasů by tedy ve volbách měly obdržet tři politické subjekty, ČSSD, KSČM a ANO (SPOZ je třeba do toho celku připočíst, zafunguje jako ztužovadlo pro doposud lehce rozkolísanou ČSSD). Je to model ruského, putinovského typu: silná vládní strana, „opoziční komunisté“, a pan Babiš, který bude hrát úlohu „liberála“ Vladimíra Žirinovského: řekl bych, že s ní nebude mít problém. To bude parlamentní základ budoucího establishmentu. Zbylá procenta připadnou na dvě „Jabloka“, pozůstatek skutečné opozice. Obě jabločka jsou pěkně nahnilá, dlouho asi nevydrží.

Zbývá 14% těch, kteří si neumějí vybrat, a 23%, kteří ani náhodou volit jít nechtějí. Potenciální výsledek voleb je nemůže nijak podněcovat k tomu, aby k volbám šli a vybrali si.

Je jistě možné, že CVVM přehání, a/nebo že se během měsíce ještě něco významného změní. V každém případě by ale bylo dobré vzít vážně to, co z průzkumu plyne, jako jeden odhad prostředí, ve kterém nám bude v příštích letech třeba žít. Podstatně se liší od toho, co přinesly všechny předchozí volby do PS a v čem jsme žili dosud. Vzít to vážně ještě neznamená se s tím natrvalo smířit.

reflex.cz 25. září 2013