indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.5. -18.8. 2013

Krajina po bitvě

Skončilo léto, doba dovolených, v němž se odehrálo spousta významných politických události. Člověk by řekl, že skoro všechny, takže nadcházející volby už budou jenom třešnička na dortu. Průzkumy volebních preferencí se v té vřavě, jak je o prázdninách zvykem, nedělaly. A tak renomované agentury přicházejí až teď, aby zmapovaly bezútěšnou scenérii bitvy bezmála dobojované.

Agentury, stejně jako obyčejní smrtelníci, se dělí na optimisty a pesimisty. Optimisté věří, že se do PS nakonec prosadí jen zavedené strany a binec na politické scéně bude přece jen o něco menší. Z tohoto hlediska patří STEM, jehož odhady máme od včerejška k dispozici, mezi výrazné pesimisty, a skutečnost, že mezi zavedenými agenturami patří mezi ty nejméně spolehlivé, je přitom jen slabou útěchou.

Podle průzkumu STEM by se totiž do PS zcela pohodlně dostaly i dva nové subjekty, prezidentův servisní tým SPOZ coby nástroj uplatňování jeho politického vlivu, a Babišovo hnutí ANO, nyní již 2013. SPOZ by dosáhla spolu s ČSSD a KSČM spolehlivou ústavní většinu, ČSSD by ovšem stačilo vládnout menšinově s komunistickou podporou v zádech, k tomu se pan Sobotka ostatně dlouhodobě chystá. Jenomže být na Zemanovi nezávislým se mu jen tak nepodaří: ČSSD sama je rozpolcená mezi něho a Zemana, a komunisté si jistě vychutnají možnost, která se jim otvírá – tj. možnost hrát roli jazýčku na vahách mezi Sobotkou a Zemanem. A tak oba páni nejspíš brzy poznají, zač je toho loket, jít do holportu s čertem. Průzkum STEM potvrdil, že ČSSD sice vede, ale ne tolik, jak to vypadalo ještě na počátku roku.

Pro Miloše Zemana je výsledek průzkumu dobrou zprávou. Strany „pravice“ budou marginalizovány (když k nim připočteme ještě KDU-ČSL, která by se do Sněmovny dostala s odřenýma ušima, měly by v přepočtu 61 mandátů, navíc se do PS dostane i ANO potravinářského a nově i mediálního magnáta Babiše. Pan Babiš mluví nyní v předvolebním čase ke středopravým voličům tenkým hláskem (jak by ne, tam je nejvíc zklamaných a frustrovaných lidí, které není těžké svést), ale až bude po všem, je velmi pravděpodobné, že dokážou se Zemanem svést své zájmy na společného jmenovatele, totiž toho manipulativně mediálního. Pan Babiš by byl jako vlastník dvou vlivných tiskových médií (chce je řídit jako firmu) pro pana Zemana atraktivním spojencem, je v současné době schopen mu simulovat zároveň potěmkinskou opozici i potěmkinskou mediální kontrolu.

Za zmínku stojí ještě výsledky zvláštní koaliční kohabitace ODS a TOP09. Obě strany soupeřily o vedoucí místo na „pravici“, přičemž ODS hrála roli unaveného raněného zvířete, kdežto TOP09 menšího, mrštného a nelítostného predátora. Problém je, že s tím, jak se zdravotní stav ODS zhoršoval, dostávalo úsilí lídrů TOP09 povahu málo produktivního a lehce odpudivého hyenismu: ještě před rokem měla (v preferencích) ODS 12,1%, kdežto TOP09 7,7%. V prezidentské kampani si TOP09 velmi pomohla (zjevně i na účet ODS), kdežto během prázdnin pak ztratily svorně obě strany. Nakonec ODS přišla za rok o 4,5%, jenomže TOP09 získala jen 1,4%. Stálo to opravdu za to?

STEM tedy zafungovalo jako posel špatných zpráv. Jenže představa, jak by z těch komponent, které má libovolná česká agentura pro výzkum veřejného mínění v oboru volebních preferencí k dispozici, mohla vyrůst zpráva dobrá, je mimo rámec komentátorovy představivosti.

reflex.cz 18. září 2013